Home Polish — mix Były szpieg z Rosji w stanie krytycznym. Został otruty?

Były szpieg z Rosji w stanie krytycznym. Został otruty?

118
0
SHARE

Lekarze walczą o życie byłego szpiega Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala. Mężczyzna został otruty nieznaną substancją. Rosjanin jest byłym oficerem wywiadu Moskwy, ale przeszedł na drugą stronę i przekazał
Skripal i towarzysząca mu 33-letnia kobieta zostali znalezieni nieprzytomni w niedzielę w centrum handlowym Maltings w Salisbury w południowej Anglii – podaje BBC. Stacja wyjaśnia, że oboje są w stanie krytycznym i zostali najprawdopodobniej otruci.
W domu Rosjanina cały czas pracują policjanci. BBC informuje, że ewakuowany został szpital, w którym przebywa mężczyzna.
– Ponieważ wciąż jesteśmy się na bardzo wczesnym etapie śledztwa, nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zostało popełnione przestępstwo – poinformował Craig Holden z policji w Salisbury.
Zobacz także: Polska jest konkurentem dla wielkich państw? „Jesteśmy spychani do rubryki ‘dom wariatów'”
Były rosyjski pułkownik ma 66 lat. Został skazany w Rosji w 2006 roku za szpiegostwo na 13 lat więzienia. Już w latach 90. ubiegłego wieku miał przekazywać brytyjskiemu wywiadowi informacje na temat działań szpiegowskich Moskwy w krajach zachodnich. Ujawnił m.in. tożsamość rosyjskich agentów.
W 2010 roku Skripal trafił na Zachód podczas wymiany agentów między Rosją i USA. Później przeniósł się do Wielkiej Brytanii.

Continue reading...