Home Polish — mix Kukiz'15 chce likwidacji gabinetów politycznych w ministerstwach

Kukiz'15 chce likwidacji gabinetów politycznych w ministerstwach

112
0
SHARE

Kukiz’15 składa projekt ustawy zakładający likwidację gabinetów politycznych w ministerstwach; musimy dążyć do redukowania niepotrzebnych stanowisk w administracji – powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15).
“Słyszymy zapowiedzi premiera (Mateusza) Morawieckiego, kibicujemy mu w tym dążeniu do ograniczenia administracji i chcemy tym projektem pomóc” – oświadczył Tyszka w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.
Szef rządu zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy rząd chce zredukować o 20-25 proc. liczbę osób zatrudnionych na stanowiskach ministrów i wiceministrów. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej. Premier mówił też, że o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział także zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.
“Gabinety polityczne to jest (wydatek) ok. 6 mln zł rocznie, natomiast nieakceptowalną sytuacją jest to, że pracownicy gabinetów politycznych otrzymali 1,3 mln zł nagród za 2017 r.” – powiedział Tyszka.
Jak wskazał, jego ugrupowanie liczy na poparcie partii rządzącej, jak i partii opozycyjnych. “Musimy dążyć do redukowania niepotrzebnych stanowisk w administracji. To są stanowiska najbardziej bulwersujące, dlatego, że ludzie tam zatrudniani często nie mają żadnych kompetencji, często są zatrudniani z klucza partyjnego i wychowywani w tym duchu partiokracji, co nie służy obywatelom” – podkreślił poseł Kukiz’15.
Kukiz’15 przypomniał, że we wrześniu 2017 r. Sejm przyjął ich projekt ustawy zakładający likwidację stanowisk doradców i asystentów politycznych funkcjonujących w samorządach – przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.
Inicjatywa Kukiz’15, to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji “Poniedziałków Wolności”, polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw lub uchwał, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. (PAP)
autor: Anna Tustanowska

Continue reading...