Home Polish Polish — mix Przekazywał Brytyjczykom rosyjskie tajemnice. Znaleziono go otrutego groźną substancją

Przekazywał Brytyjczykom rosyjskie tajemnice. Znaleziono go otrutego groźną substancją

137
0
SHARE

66-letni Siergiej Skripal, emerytowany pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego, w stanie krytycznym trafił do szpitala w brytyjskim Salisbury. Powód? ‘Działanie groźnej substancji’. W Rosji był skazany za szpiegostwo na rzecz Londynu, stąd porównania do sprawy Litwinienki.
Jak informuje BBC, 66-letni Siergiej Skripal z towarzyszącą mu 30-letnią kobietą został znaleziony w niedzielę na ławce w jednym z centrów handlowych w Salisbury. Oboje byli nieprzytomni. W stanie krytycznym trafili do szpitala.
Policja podała, że para “została wystawiona na działanie groźnej substancji”. Jakiej konkretnie – tego na razie nie wiadomo. Siergiej Skripal: w Rosji skazany za szpiegostwo
Jak podają media, Siergiej Skripal to emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego, który w 2006 r. został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Zarzucono mu m.in. przekazywanie od 1990 r. tożsamości tajnych agentów wywiadu rosyjskiego w Europie brytyjskiej agencji MI6. Rosjanie twierdzili, że Skripal otrzymał 100 tys. dolarów za dostarczane informacje.
W 2010 r. Skripal trafił do Wielkiej Brytanii w ramach wymiany szpiegów.
Skripal i 30-latka są na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Salisbury. – Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie śledztwa, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić z pewnością, czy doszło do popełnienia przestępstwa – powiedział Craig Holden z policji w Whitshire.
Według relacji sąsiadów, do których dotarli dziennikarze, w niedzielę Skripal i jego partnerka dziwnie się zachowywali. Świadkowie twierdzą, że wyglądali “jak po zażyciu czegoś mocnego”.
Po przewiezieniu Skripala do szpitala, służby zaczęły odkażać ulice w centrum Salisbury. W kilku miejscach pojawiły się kordony policji. Jak donoszą brytyjskie media, z problemami boryka się teraz szpital w Salisbury, gdzie przetransportowano Siergieja Skripala. Z powodu “poważnego incydentu z udziałem niewielkiej liczby osób” placówka obecnie przyjmuje jedynie pacjentów w bardzo poważnym stanie.
“Guardian”: sprawa Skripala jak historia Litwinienki
“Guardian” zwraca uwagę na podobieństwo do głośnej sprawy Aleksandra Litwinienki. Podpułkownik FSB w 1998 r. ujawnił na konferencji prasowej, że dostawał od przełożonych rozkazy niezgodne z prawem. W Rosji toczył się przeciwko niemu proces, był aresztowany pod różnymi zarzutami. Litwinienko uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie dostał azyl.
W listopadzie 2006 r. w stanie ciężkim trafił do szpitala. Lekarze podejrzewali poważną infekcję. W tym samym miesiącu zmarł.
Były agent został prawdopodobnie zatruty izotopem polonu 210. W styczniu 2016 r. BBC poinformowało o wynikach śledztwa brytyjskiej policji. W końcowym raporcie napisano, że morderstwo Litwinienki zatwierdził sam prezydent Władimir Putin. Strona rosyjska temu zaprzeczyła.
Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc Jak informuje, 66-letni Siergiej Skripal z towarzyszącą mu 30-letnią kobietą został znaleziony w niedzielę na ławce w jednym z centrów handlowych w Salisbury. Oboje byli nieprzytomni. W stanie krytycznym trafili do szpitala. Policja podała, że para “została wystawiona na działanie groźnej substancji”. Jakiej konkretnie – tego na razie nie wiadomo. Jak podają media, Siergiej Skripal to emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego, który w 2006 r. został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz. Zarzucono mu m.in. przekazywanie od 1990 r. tożsamości tajnych agentów wywiadu rosyjskiego w Europie brytyjskiej agencji MI6. Rosjanie twierdzili, że Skripal otrzymał 100 tys. dolarów za dostarczane informacje. W 2010 r. Skripal trafił do Wielkiej Brytanii w ramach wymiany szpiegów. Skripal i 30-latka są na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Salisbury. – Jesteśmy na bardzo wczesnym etapie śledztwa, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić z pewnością, czy doszło do popełnienia przestępstwa – powiedział Craig Holden z policji w Whitshire. Według relacji sąsiadów, do których dotarli dziennikarze, w niedzielę Skripal i jego partnerka dziwnie się zachowywali. Świadkowie twierdzą, że wyglądali “jak po zażyciu czegoś mocnego”. Po przewiezieniu Skripala do szpitala, służby zaczęły odkażać ulice w centrum Salisbury. W kilku miejscach pojawiły się kordony policji. Jak donoszą brytyjskie media, z problemami boryka się teraz szpital w Salisbury, gdzie przetransportowano Siergieja Skripala. Z powodu “poważnego incydentu z udziałem niewielkiej liczby osób” placówka obecnie przyjmuje jedynie pacjentów w bardzo poważnym stanie. zwraca uwagę na podobieństwo do głośnej sprawy Aleksandra Litwinienki. Podpułkownik FSB w 1998 r. ujawnił na konferencji prasowej, że dostawał od przełożonych rozkazy niezgodne z prawem. W Rosji toczył się przeciwko niemu proces, był aresztowany pod różnymi zarzutami. Litwinienko uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie dostał azyl. W r. w stanie ciężkim trafił do szpitala. Lekarze podejrzewali poważną infekcję. W tym samym miesiącu zmarł. Były agent został prawdopodobnie zatruty izotopem polonu 210. W r. BBC poinformowało o wynikach śledztwa brytyjskiej policji. W końcowym raporcie napisano, że morderstwo Litwinienki zatwierdził sam prezydent. Strona rosyjska temu zaprzeczyła.

Continue reading...