Home Polish — mix Wybory we Włoszech: Polityczna kolejka górska

Wybory we Włoszech: Polityczna kolejka górska

177
0
SHARE

W ostatnich latach Włosi bardzo odczuli negatywne skutki kryzysu gospodarczego i migracyjnego, z których do dziś się podnoszą – mówi w rozmowie z RMF FM Jolanta…
W ostatnich latach Włosi bardzo odczuli negatywne skutki kryzysu gospodarczego i migracyjnego, z których do dziś się podnoszą – mówi w rozmowie z RMF FM Jolanta Szymańska, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. To przekłada się na duży eurosceptycyzm włoskiego społeczeństwa, bo Włosi w dużej mierze obwiniają Unię za swoją trudną sytuację. To z kolei skutkuje wzrostem nastrojów populistycznych i dużym poparciem dla Ruchu Pięciu Gwiazd, ale też Ligi Północnej, która jest partią antyimigrancką – dodaje.
Ruch Pięciu Gwiazd, podobnie jak wszystkie włoskie partie, nie jest jednak w stanie rządzić sam, a liderzy ugrupowania konsekwentnie odrzucają koalicję z innymi ugrupowaniami. Mimo tej niechęci można sobie wyobrazić ewentualny sojusz ze wspomnianą Ligą Północną. Choć to mało prawdopodobny scenariusz, Europa bardzo się go obawia. Obie te partie są wyraźnie eurosceptyczne. Choć ostatnio złagodziły antyeuropejski kurs, to gdyby doszły do władzy, to można się spodziewać, że te postulaty powrócą, a proces reformowania strefy euro byłby wtedy w znacznym stopniu utrudniony – analizuje Szymańska.

Continue reading...