– Rząd wykonał już pewien krok w stronę zmiany nastawienia do energetyki wiatrowej, który uważamy za właściwy. W projekcie nowelizacji ustawy o OZE jest szereg zapisów, które z punktu widzenia dalszego rozwoju i bieżącego działania energety
– Jeżeli ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) zostanie zmieniona w sposób, w jaki zaproponował rząd, to część tych inwestycji powstanie bez modyfikacji przepisów odległościowych. Powstaną dzięki przedłużeniu ważności pozwoleń na budowę.
Nie można stwierdzić, że najlepsze tereny pod budowę lądowych farm zostały już wykorzystane. Warunki przyłączenia były formułowane w taki sposób, że od kilku lat w korzystnych lokalizacjach na północy Polski farmy wiatrowe nie powstawały, bo nie było możliwości przyłączeniowych. Ta sytuacja ma się zmienić w 2019 r., kiedy zostanie wygaszona duża część umów przyłączeniowych – nawet na kilka tysięcy MW. Jeżeli doszłoby do zmiany obecnych przepisów odległościowych blokujących rozwój energetyki wiatrowej, pojawi się miejsce dla nowych projektów w lokalizacjach o bardzo dobrych warunkach wietrzności. Przy wykorzystaniu nowej generacji turbin wiatrowych efektywność pracy tych wiatraków byłaby nawet o 30 proc. większa od obecnie pracujących maszyn.

Continue reading...