Home Polish Polish — mix Kuchciński: Konstytucja powinna zostać zmieniona

Kuchciński: Konstytucja powinna zostać zmieniona

263
0
SHARE

Po ponad 20 latach trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami obecnej konstytucji; dostosować ją do wymogów współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej w Europie i w świecie – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas prezentacji wyników Ankiety Konstytucyjnej 2017,
Podczas prezentacji, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie obecni byli także: marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
“Po przeszło 20 latach trzeba poważnie zastanowić się nad zmianami obecnej konstytucji; dostosować ją do wymogów współczesnego narodu i współczesnej rzeczywistości politycznej i społecznej w Europie i w świecie” – podkreślił Kuchciński.
Jak zaznaczył, “przed prawie dwoma laty, aby rozpocząć dyskusję ws. uchwalenia nowej konstytucji prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do grona wybitnych ekspertów z prośbą o przygotowanie, przedstawienie swoich opinii na temat zmian”. Jak zaznaczył marszałek, prezes PiS zwrócił się z tą prośbą m.in. do prof. Anny Łabno, prof. Bogusława Szmulika oraz do nieżyjącego już prof. Bogusława Banaszaka.
“Chodzi nam o poznanie opinii wybitnych uczonych, ekspertów, które pomogą nam w pracach w przyszłości nad nową konstytucją” – powiedział Kuchciński. Podziękował profesorom za zaangażowanie się w ankietę konstytucyjną.
Prof. Łabno poinformowała, że ankieta dotyczy czterech głównych zagadnień: zasady konstytucji, statusu jednostki, systemu rządów oraz sądów.
“Tylko w jednym przypadku pojawił się pogląd, że w konstytucji należałoby umieścić dodatkowy rozdział poświęcony zasadom ustroju gospodarczego. W pozostałych pracach ankietowych taki pogląd się nie pojawił, aczkolwiek były przedłożone uwagi dotyczące prawa własności” – zauważyła profesor.
Jak poinformowała, zwrócono uwagę na potrzebę uregulowania kwestii członkostwa w Unii Europejskiej, przede wszystkim, jeśli chodzi o podkreślenie nadrzędności konstytucji i ustalenie zasad implementacji prawa unijnego.
Prof. Łabno dodała, że w odpowiedziach na pytania ankietowe “bardzo wyraźnie pojawiło się zaakcentowanie znaczenia zasady suwerenności narodu”, przede wszystkim w relacji ze sposobem wykonywania władzy.

Continue reading...