W ciągu dekady udział europejskiego przemysłu chemicznego w globalnej sprzedaży sektora zmniejszył się niemal dwukrotnie. Doszło do tego pomimo faktu, że w tym samym czasie wartość sprzedaży wzrosła o około 90 proc. Europejski, w tym także
– Jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej chemii będzie sprostanie globalnym trendom – mówi nam Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Jak podkreśla, nasze firmy muszą sprostać także rosnącej konkurencji. – Aby to było możliwe, same muszą stawać się coraz bardziej konkurencyjnymi np. przez wykorzystując trendy nie tylko jako ryzyko i związane z tym wyzwanie, ale jako element rozwoju np. w zakresie innowacyjności – dodaje prezes Izby.
– Istotne jest także aby nasza branża chemiczna skutecznie wdrożyła rozwiązania związane z tzw. Gospodarką 4.0 (w ten sposób określa się czwartą rewolucję przemysłową, przewiduje ona dalszą cyfryzację, automatyzację i wykorzystanie innowacji organizacyjnych oraz procesowych w przemyśle – przyp. red). Niewątpliwie Gospodarka 4.0 jest szansą dla polskiej chemii na wzmocnienie poziomu konkurencyjności i istotny rozwój całego sektora – dodaje prezes Zieliński.
Jednym z kluczowych zadań, jakie stawiają sobie firmy chemiczne jest dostęp do surowców. Co ciekawe, jak wynika z ubiegłorocznych badań PIPC i EY, niemal co trzeci menedżer z polskiej branży uważa, że dostęp do tanich surowców jest kluczowy.

Continue reading...