Home Polish Polish — mix 7 proc. wzrostu gospodarczego i dalsze obniżki podatków. Rumunia nie robi przerwy

7 proc. wzrostu gospodarczego i dalsze obniżki podatków. Rumunia nie robi przerwy

129
0
SHARE

W marcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do tego kraju, by zachował ostrożność.
Rząd Rumunii podtrzyma politykę obniżania podatków i podwyższania minimalnych wynagrodzeń i państwowych emerytur do 2020 r. – podał Reuters w czwartek.
Rumunia do tej pory kojarzona głównie z biedą i postrzegana jako zaścianek Europy – dziś staje się tygrysem gospodarczym.
Szef rządzącej w Rumunii PSD Liviu Dragnea powiedział, że dążąc do poprawy poziomu życia, rząd będzie kontynuował politykę obniżania podatków i podwyższania minimalnych wynagrodzeń i państwowych emerytur do 2020 r.
Rząd rozważa także wprowadzenie fakultatywnego przystępowania do prywatnego programu emerytalnego.
Wcześniej w marcu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaapelował do Rumunii, by zachowała ostrożność w celu uniknięcia przegrzania gospodarki po osiągnięciu w 2017 r. siedmioprocentowego jej wzrostu, najwyższego w całej Unii Europejskiej.
Według szefa misji MFW w Rumunii Jaewoo Lee na wzrost rumuńskiej gospodarki w zeszłym roku miała wpływ rosnąca konsumpcja gospodarstw domowych, przy cięciu podatków i wprowadzeniu podwyżek płac.
– Finanse Rumunii są w dobrym stanie, a rząd spodziewa się w pierwszym kwartale bieżącego roku wstępnej nadwyżki podatkowej w wysokości 1 mld euro…
W przypadku braku działań mających na celu zwiększenie dyscypliny budżetowej wzrost gospodarczy „będzie się stawał coraz bardziej kruchy”, a zaufanie inwestorów do rumuńskiej gospodarki może spaść – ostrzegł Lee.
Jednocześnie w 2017 r. doszło do znacznego wzrostu inflacji, w wysokości 4,7 proc. PKB, najwyższej od ponad czterech lat, a także do gwałtownego wzrostu deficytu handlowego.
MFW spodziewa się w Rumunii w tym roku niższego wzrostu gospodarki, na poziomie 5 proc., z powodu słabego poziomu inwestycji publicznych i niewystarczającego postępu reform, zwłaszcza w firmach państwowych.
Bukareszt z kolei zakłada 6,1-procentowy wzrost PKB.
Rumunia przeżyła w latach 2009-10 głęboką recesję, z której wyszła dzięki surowej polityce oszczędnościowej i pomocy finansowej w wysokości 20 mld euro otrzymanej od MFW i Unii Europejskiej.

Continue reading...