Home Polish Polish — mix Jerzy Stuhr w akcji "List do Opiekuna". Przesłanie w imieniu ciężko chorujących...

Jerzy Stuhr w akcji "List do Opiekuna". Przesłanie w imieniu ciężko chorujących bliskich

339
0
SHARE

Poważna choroba to obciążenie nie tylko dla pacjenta, ale i jego opiekuna – przypominają organizatorzy III edycji kampanii “Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Opiekun często musi zrezygnować z dotychczasowych aktywności, nawet pracy zawodowej. W przygotowanej w ramach kampanii akcji “List do Opiekuna” wziął udział Jerzy Stuhr. – Mogłem wreszcie podziękować mojej żonie głośno i publicznie – powiedział aktor, który wygrał walkę z nowotworem. – Nowotwory – Zdrowie w
Z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej “Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” wynika, że prawie 70 proc. ankietowanych opiekunów zajmujących się osobą bliską musiało ograniczyć życie towarzyskie, co trzeci musiał zmienić tryb pracy lub nauki, a co dziesiąty całkowicie zrezygnować z życia zawodowego.
Psychoonkolog Adrianna Sobol z Fundacji OnkoCafe – Razem lepiej, zwraca uwagę, że w obliczu wyzwania, jakim jest choroba najbliższej osoby, następuje całkowita reorganizacja dotychczasowego życia jej opiekunów. Z dnia na dzień z małżonka, dziecka, rodzica muszą wejść w nową rolę, która często jest dla nich dużym obciążeniem – zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym.
– Diagnoza zawsze pojawia się niespodziewanie, nagle burząc wszystko to, co do tej pory zostało zbudowane. Znika przede wszystkim względne poczucie bezpieczeństwa. Wraz z diagnozą pojawia się strach, lęk przed nieznanym. Ten lęk często bywa paraliżujący nie tylko dla samego pacjenta, ale także dla jego bliskich – tłumaczy Sobol.
Według niej sytuację opiekunów utrudnia fakt, że w społeczeństwie panuje ogólne przekonanie, iż osoby najbliższe pacjentowi nie mogą się skarżyć i mówić o swoich trudnościach. – Bo tak nie wypada, bo może zostać to źle odebrane. Takie przekonania są niezwykle obciążające. Opiekun często jest bardzo samotny, boi się dzielić swoimi słabościami, a z obawy przed oceną i odrzuceniem nie prosi o pomoc dla siebie – mówi psychoonkolog. Dlatego połowa opiekunów odczuwa zmęczenie fizyczne i wyczerpanie, a prawie co drugi bezradność i frustrację. Takie wyniki uzyskano w badaniu pt. “Opiekunowie osób chorych neurologicznie i onkologicznie”, które zostało przeprowadzone wśród 303 osób przez SW Research na przełomie lutego i marca 2018 r.
Galeria Przejdź do galerii »
Raka można zagłodzić? Fakty i mity na temat żywienia w chorobie onkologicznej
Na temat żywienia w chorobie onkologicznej krąży wiele mitów, których istnienie może negatywnie wpływać na proces leczenia.
Aby zwrócić uwagę na wyzwania, jakie przewlekła, ciężka choroba stawia przed opiekunami chorych, organizatorzy kampanii zainicjowali akcję pod tytułem “List do Opiekuna” .
– Wsparcie i towarzyszenie najbliższym w najtrudniejszym momencie ich życia – chorobie – jest wartością, której nie da się wycenić. Opiekunowie chorych, to cisi bohaterowie, o których potrzebach i problemach często zapominamy. Dlatego włączyliśmy się w akcję “List do Opiekuna”, która pozwoli na ich docenienie i podziękowanie. To niezwykle ważne, żeby pokazać opiekunom, że dostrzegamy poświęcenie i jesteśmy im wdzięczni – tłumaczy cytowany w informacji prasowej ksiądz doktor Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który partnerem kampanii.
Akcję zainaugurował spot z udziałem aktora Jerzego Stuhra, który sam leczył się na nowotwór, oraz jego żony – Barbary Stuhr. – Cieszę się bardzo, że wziąłem udział w tym nagraniu. Mogłem wreszcie podziękować mojej żonie głośno i publicznie. I to zostanie – dzięki magicznej sztuce filmu będzie na zawsze dla naszych wnuków i ich rówieśników świadectwem poświęcenia, lojalności, miłości – skomentował Stuhr.
W akcję może włączyć się każda osoba – poprzez napisanie symbolicznego listu do swojego opiekuna z podziękowaniem za jego wysiłek i nieocenioną rolę w procesie zdrowienia. Część nadesłanych listów stanie się elementem wystawy zaplanowanej na wrzesień 2018 roku. Szczegóły akcji znajdują się na stronie: www.listdoopiekuna.pl.
Organizatorem kampanii jest firma Nutricia Medyczna wraz z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizacjami pacjentów i towarzystwami naukowymi, w tym m.in.: Alivią – Fundacją Onkologiczną Osób Młodych, Federacją Stowarzyszeń Amazonki, Fundacją OnkoCafe – Razem Lepiej, Fundacją Udaru Mózgu, Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, Polskim Towarzystwem Neurologicznym, Polskim Towarzystwem Onkologicznym.

Continue reading...