Home Polish — mix Matura 2018 z języka polskiego. Nauczyciel: To było sprawiedliwe

Matura 2018 z języka polskiego. Nauczyciel: To było sprawiedliwe

338
0
SHARE

– ‘Lalka’ to dobry temat. Źle jest, gdy na maturze uczniowie dostają sygnał, że chodzenie do szkoły jest im właściwie niepotrzebne – tak Dariusz Chętkowski, popularny łódzki polonista, komentuje egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Matura 2018. Ponad 270 tys. absolwentów liceów i techników w piątek o godz. 9 rozpoczęło maturalny maraton egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Najwyżej punktowanym zadaniem w maturalnym arkuszu jest wypracowanie. W tym roku maturzyści wybierali pomiędzy pracą na temat “Lalki” Bolesława Prusa (Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?) a interpretacją wiersza Ernesta Brylla “Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają”.
Dariusz Chętkowski: Uważam, że na egzaminie maturalnym powinniśmy się odwoływać do lektur, które są uczniom znane, omawiane w szkole przez wiele lekcji. Dlatego uważam, że “Lalka” to dobry wybór. Źle się dzieje, jeśli po maturze uczniowie mają poczucie, że chodzenie do szkoły jest niepotrzebne, bo na egzaminie było coś – jak to mówią – od czapy.
– I to by było w porządku na poziomie rozszerzonym, ale egzamin podstawowy, obowiązkowy dla wszystkich, musi być sprawiedliwy. “Lalka” to tekst sztandarowy, więc myślę, że dzięki niemu młodzież będzie miała większe poczucie sprawiedliwości. Przekonanie, że nauka miała sens.

Continue reading...