Home Polish Polish — mix Węgry zablokują możliwość wywierania presji przez UE? Fidesz chce zmienić konstytucję, by...

Węgry zablokują możliwość wywierania presji przez UE? Fidesz chce zmienić konstytucję, by nie przyjmować migrantów

202
0
SHARE

Agencja MTI poinformowała o tym w czwartek, powołując się na Mate Kocsisa, który został wybrany na szefa frakcji parlamentarnej Fideszu.
Rządząca na Węgrzech partia Fidesz premiera Viktora Orbana chce znowelizować konstytucję, by zapewnić, że Unia Europejska nie będzie mogła zmusić tego kraju do udziału w relokacji imigrantów.
Agencja MTI poinformowała o tym w czwartek, powołując się na Mate Kocsisa, który został tego dnia wybrany na szefa frakcji parlamentarnej Fideszu.
Agencja Reutera przypomina, że Orban przedłożył parlamentowi projekt takiej nowelizacji konstytucji w 2016 roku, ale nie uzyskał większości dwóch trzecich z powodu sprzeciwu opozycyjnego Jobbiku.
Jednak w wyborach z 8 kwietnia br. partia Orbana uzyskała ponad dwie trzecie miejsc w parlamencie, co umożliwia jej nowelizowanie konstytucji.
Kocsis, cytowany przez MTI, powiedział, że Fidesz chce również kontynuacji debaty parlamentarnej nad pakietem projektów ustaw „Powstrzymać Sorosa” „dotyczącym penalizacji organizacji pozarządowych, które wspierają migrację”.
Orban oskarża urodzonego na Węgrzech miliardera George’a Sorosa o próbę zalania Węgier muzułmańskimi imigrantami; Soros zdecydowanie zaprzecza.
Reuters odnotowuje, że Węgry „i niektóre inne kraje postkomunistyczne w Europie Wschodniej” zdecydowanie sprzeciwiają się staraniom UE o nakłonienie państw członkowskich do przyjęcia na siebie części obciążeń związanych z przyjęciem głównie muzułmańskich migrantów ubiegających się o azyl w UE .
ak/ PAP

Continue reading...