MŚ 2018. W czasie emocjonującego meczu z udziałem Polaków ryzyko zgonu u mężczyzn może wzrosnąć nawet o 25 proc. – wynika z badań śląskich kardiologów.
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzili pierwszą w Polsce analizę wpływu transmisji sportowych na umieralność.
Powody, dla których wzrasta ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, naukowcy badają od lat. Nazwali je krótkoterminowymi czynnikami wyzwalającymi lub krócej triggers (z angielskiego trigger to spust).
Od lat lekarze podejrzewali, że relacje z emocjonujących wydarzeń sportowych, a zwłaszcza meczów piłkarskich, to także triggers. Im wyższa stawka meczu, tym większy przecież stres widzów, którzy go oglądają. Wydzielają się hormony, głównie adrenalina, ale także kortyzol i testosteron. Zaburzone wydzielanie hormonu antydiuretycznego prowadzi do odwodnienia. Do tego w czasie meczów kibice wcinają niezdrową żywność, która podnosi poziom cukru i lipidów we krwi, piją alkohol i palą dużo papierosów. – Wszystko to razem powoduje, że podnosi się ciśnienie, wzrasta lepkość krwi, a serce bije szybciej. Zwiększa się też ryzyko zaburzeń jego rytmu – mówi dr Piotr Desperak z Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Continue reading...