Home Polish Polish — mix Trzaskowski: Nie będę prezydentem totalnej opozycji. Prezydent musi współpracować z rządem

Trzaskowski: Nie będę prezydentem totalnej opozycji. Prezydent musi współpracować z rządem

129
0
SHARE

Prezydent musi być niezależny; nie może pozwolić na niszczenie wspólnoty, zawłaszczanie państwa, robienie interesów na czyjejś biedzie – powiedział w sobotę w Poznaniu prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta RP Rafał Trzaskowski.
W trakcie przemówienia wygłoszonego na jednym z centralnych placów Poznania wspominał czasy, gdy roznosił plakaty wyborcze z Lechem Wałęsą i Jarosławem Kaczyńskim, chwalił za niezależność prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego.
Rafał Trzaskowski wskazywał, że Polsce potrzebna jest nowa polityka, odbudowanie wspólnoty, więzi pomiędzy Polakami. Deklarował, że jest w polityce po to, żeby prezentować wartości i stać na straży słabszych. Podkreślał przy tym, że Polsce potrzeba silnego i niezależnego prezydenta. “Jedno mogę wam obiecać – całkowitą niezależność. Prezydent na pewno będzie niezależny, jeżeli wygramy” – deklarował.
Jak podkreślał, głowa państwa “nie może pozwolić na niszczenie wspólnoty, na zawłaszczanie państwa, na robienie interesów na czyjejś biedzie, na budowaniu układów”. Wskazywał, że prezydent kraju powinien patrzeć władzy na ręce; powinien być partnerem rządzących, a nie ich instrumentem.
“Potrzebny jest silny prezydent, który wychodzi z inicjatywami, kiedy jest trudna sytuacja, który pobudza rząd do działania, który jest osobą całkowicie niezależną, który zawsze stanie w obronie słabszych, który nie pozwoli nas dzielić, który pozwoli nam odbudować wspólnotę” – mówił. Trzaskowski oświadczył przy tym, że nie będzie prezydentem, który “cały czas będzie się wadził z rządzącymi”.
“Nie będę prezydentem totalnej opozycji, bo prezydent musi współpracować z rządem, jeżeli rząd chce wzmacniać Polskę” – zapewniał. W tym kontekście wskazał, że jeśli rząd będzie podejmował trudne decyzje dotyczące wychodzenia z kryzysu, to prezydent powinien współpracować z rządem; kiedy rząd rozpocznie negocjacje finansowe z UE – to głowa państwa musi go w tym wspierać. “I do tego absolutnie jestem gotowy” – zadeklarował Trzaskowski.
Prezydent Warszawy podkreślał w swoim przemówieniu, że bez silnego samorządu “nigdy nie będziemy nowoczesnym społeczeństwem”.

Continue reading...