Home Polish Polish — mix Czy Niemcy będą odsyłać Syryjczyków? Są już pierwsze propozycje. "Niestosowna debata"

Czy Niemcy będą odsyłać Syryjczyków? Są już pierwsze propozycje. "Niestosowna debata"

139
0
SHARE

W Niemczech rozgorzała dyskusja na temat możliwej repatriacji syryjskich uchodźców po upadku reżimu al-Asada. Wstrzymano już rozpatrywanie wniosków azylowych Syryjczyków.
Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców wstrzymał w poniedziałek rozpatrywanie wniosków o azyl złożonych przez Syryjczyków – podał tygodnik “Der Spiegel”. Decyzja ta ma związek z sytuacją w Syrii i obaleniem reżimu Baszara al-Asada. Jak powiedział “Spieglowi” rzecznik urzędu, sytuacja w Syrii jest niejasna i zbyt trudno przewidzieć, jak się rozwinie. W związku z tym nie jest obecnie możliwe dokonywanie jakichkolwiek poważnych ocen wniosków. W przeciwnym razie każda decyzja azylowa byłaby “oparta na kruchych podstawach”. Według urzędu na rozpatrzenie czeka obecnie 47 270 wniosków o azyl. Nie ma to wpływu na już wydane decyzje.
REKLAMA

Zobacz wideo Rosja, NATO, Trump. Trzecia wojna światowa? [Co to będzie odc.39]

Od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii w 2011 roku, z kraju tego uciekły miliony ludzi, także do Niemiec. Stanowią oni największą grupę wśród ubiegających się o azyl w Niemczech. Według niemieckiego Urzędu Statystycznego na koniec 2003 r. żyło tam 972 460 obywateli Syrii, a ponad 700 tysięcy z nich to osoby starające się o ochronę międzynarodową. Gdy w niedzielę rano, 8 grudnia, z Damaszku napłynęła wiadomość o obaleniu dyktatora Baszara al-Asada wielu Syryjczyków w Niemczech świętowało na ulicach upadek reżimu. Tymczasem niemieccy politycy i media rozpoczęli dyskusję, czy wkrótce możliwa będzie repatriacja syryjskich uchodźców. “Sytuacja w Syrii zmieniła się zasadniczo”
– Co by było, gdyby niemiecki rząd powiedział: dla wszystkich, którzy chcą wrócić do Syrii, wyczarterujemy samoloty i każdy otrzyma pieniądze na start w wysokości 1000 euro – zasugerował wiceszef klubu parlamentarnego niemieckiej chadecji CDU/CSU Jens Spahn w programie telewizji RTL/ntv “Frühstart”.
Jego zdaniem drugim krokiem powinna być organizacja wspólnej konferencji Niemiec, Austrii, Turcji i Jordanii w sprawie odbudowy Syrii. Spahn uważa, że jeśli sytuacja w Syrii się znormalizuje i ustabilizuje oraz pojawią się takie “perspektywy”, to będzie oczekiwanie, iż uchodźcy powrócą do ojczyzny. – Ale z pewnością będziemy mogli to ocenić dopiero za kilka dni i tygodni – zastrzegł polityk chadecji, która ma szansę przejąć władze w Niemczech po przedterminowych wyborach 23 lutego.
Poseł chadecji i partyjny ekspert ds. polityki wewnętrznej Alexander Throm pokreślił, że sytuacja w Syrii “zmieniła się zasadniczo” wraz z upadkiem al-Asada. Ma to wpływ na sytuację uchodźców w Niemczech, którzy uciekli przed reżimem. – Ważne jest, aby sprawdzić, czy status ochrony nie został utracony – powiedział Throm dziennikowi “Handelsblatt”. Dodał, że należy wspierać dobrowolne powroty. – Każdy musi mieć jasność, że status uchodźcy jest tymczasowy – dodał.

Kim są syryjscy rebelianci? Hajat Tahrir asz-Szam wywodzi się z Al-Kaidy
Także polityk CDU Jürgen Hardt jest zdania, że wielu syryjskich uchodźców z własnej woli będzie chciało wrócić do ojczyzny. – Uważam, że konieczna będzie nowa ocena sytuacji politycznej w Syrii, a także ponowna ocena tego, kto może u nas mieć ochronę, a kto nie – ocenił Hardt w rozmowie z telewizją ZDF. Zastrzegł, że na razie jest zbyt wcześnie na dokonanie takiej oceny. Za “dający nadzieję” znak uznał to, że nie widać, by w kierunku Turcji i Europy przemieszczali się uchodźcy z obszarów Syrii wyzwolonych przez rebeliantów. Chadecki polityk zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza o szybkie podjęcie rozmów z władzami Turcji na temat ułatwienia powrotu przebywających w tym kraju syryjskich uchodźców. Przedwczesna debata
Z kolei chadek Roderich Kiesewetter, partyjny ekspert ds. polityki zagranicznej, radzi poczekać, aby przekonać się, jak umiarkowane są grupy islamistyczne, które obaliły reżim, czy stworzą stabilną Syrię i będą działać zgodnie.

Continue reading...