Home Polish Polish — mix „Gazeta Bankowa”: prognozy na rok 2023 Gazeta Bankowa

„Gazeta Bankowa”: prognozy na rok 2023 Gazeta Bankowa

114
0
SHARE

Co czeka inwestorów na rynku akcji, obligacji, walut i złota? Czy cyberbezpieczeństwo stanie się głównym zmartwieniem dla firm i państw? Nowy numer
Co czeka inwestorów na rynku akcji, obligacji, walut i złota? Czy cyberbezpieczeństwo stanie się głównym zmartwieniem dla firm i państw? Nowy numer najstarszego polskiego miesięcznika ekonomicznego w sprzedaży od czwartku 29 grudnia.
„Ostatnie trzy lata od 2020 roku, zakończyły czas tzw. „wielkiego umiarkowania” określany w ekonomii mianem też „Goldilocks economy” – złotowłosej ekonomii. Weszliśmy w okres zaburzeń w gospodarce światowej, które mogą potrwać dekadę albo nawet dłużej. Pomiędzy Chinami i USA ułożony zostanie nowy światowy ład gospodarczy i bezpieczeństwa” – mówi „Gazecie Bankowej” Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w wywiadzie zatytułowanym „Państwo działa, jest sprawne, gotowe podejmować trudne decyzje”, który przeprowadzili red. red. Maciej Wośko i Stanisław Koczot.
„Obecne zmiany oznaczają przejście od globalizmu w kierunku regionalizacji i skracania łańcuchów dostaw. Większe znaczenie zyskuje bezpieczeństwo niż tania produkcja. Logistyka just–in–time została zastąpiona przez just–in–case. Europa i Stany Zjednoczone ponownie chcą się reindustrializować, ale potrzebują do tego taniej energii. Trwa wyścig w dziedzinie transformacji energetycznej. Europa, tak jak w latach 70., stoi w obliczu kryzysu energetycznego, który wywołał potężną inflację.” – ocenia prezes PFR.
Jakie wyzwania stoją w takich okolicznościach przed polską gospodarką? Zdaniem Pawła Borysa: „Musimy jeszcze mocniej dbać o silne fundamenty, by nie dać się wypchnąć ze ścieżki rozwoju i doganiania wyżej rozwiniętych krajów. Tak, jak to się stało z krajami południa Europy, które źle poradziły sobie z kryzysem finansowym i zeszły ze ścieżki wzrostu, straciły całą dekadę, wpadły w wysokie bezrobocie, wysokie zadłużenie. Podstawowym celem polityki gospodarczej polskiego rządu w ostatnich trzech latach, a także zadaniem, jakie ma przed sobą Polski Fundusz Rozwoju czy Bank Gospodarstwa Krajowego, jest ochrona potencjału polskiej gospodarki, by po wyjściu z tych wszystkich kryzysów nasz kraj był w dobrej kondycji, i od 2024 roku – w trochę stabilniejszej sytuacji – powrócił do trwałego wzrostu.”
Rozmówca „Gazety Bankowej” podkreśla: „Patrząc z perspektywy Polski, ważne, abyśmy te wyzwania przełożyli na strategię pozwalającą wygrać w tej dekadzie gospodarczo i zapewnić silne fundamenty długoterminowego rozwoju. (…) Polska może, być centrum logistycznym, przemysłowym, technologicznym, energetycznym i finansowym Europy Środkowej i Wschodniej. Ale to wymaga stałej poprawy otoczenia prawnego, upraszczania systemu podatkowego oraz przede wszystkich kolejnej fali inwestycyjnej na poziomie lokalnym i projektów strategicznych. Takie inwestycje jak CPK, elektrownie atomowe, farmy wiatrowe offshore na Bałtyku, nowe połączenia kolejowe, drogowe i energetyczne będą transformacyjne dla konkurencyjności polskiej gospodarki.

Continue reading...