Home Polish Polish — mix Duda "umywa ręce" ws. SN? Opozycja mówi o "obłędzie", partia Ziobry się...

Duda "umywa ręce" ws. SN? Opozycja mówi o "obłędzie", partia Ziobry się cieszyDuda "umywa ręce" ws. SN? Opozycja mówi o "obłędzie", partia Ziobry się cieszy

147
0
SHARE

Andrzej Duda nie podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.
“Prezydent schodzi z linii strzału”, “Obłęd”, “udaje strażnika konstytucji”, “Najpierw to Trybunał Konstytucyjny powinien dojść do wewnętrznego porozumienia, kto jest prezesem” – to niektóre z komentarzy po decyzji Andrzeja Dudy, który nie podpisał ustawy o SN i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Zaapelował też do sędziów, by szybko zajęli się sprawą. Tylko że sędziowie TK są skłóceni, a media od tygodni informują, że wielu z nich wprost wypowiedziało posłuszeństwo Przyłębskiej.
• None Andrzej Duda ani nie podpisał, ani nie zawetował ustawy ws. SN
• None Skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym
• None Opozycja przypomina, że choć prezydent zaapelował do TK o szybkie zajęcie się ustawą, może do nie być takie proste ze względu na konflikt sędziów
W piątek Andrzej Duda wygłosił niespodziewane orędzie, podczas którego poinformował, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym i kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym.
Oznacza to, że ustawa mająca przybliżyć Polsce wypłatę środków z KPO nie wejdzie więc w życie, dopóki Trybunał nie orzeknie w jej sprawie: i to w pełnym składzie (11 na 15 sędziów). – Zwracam się z apelem do sędziów TK o niezwłoczne zajęcie się tą ustawą i pracę nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków – mówił w orędziu Duda.
Czytaj też: Andrzej Duda nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym. Kieruje ją do TK w trybie prewencyjnym
Duda mógł też nie korzystać z opcji skierowania ustawy do SN w trybie prewencyjnym, a podpisać ją i dopiero wtedy wysłać do sprawdzenia przez Trybunał. Wybrał więc opcję “ostrzejszą” i mniej wygodną dla PiS. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że w Trybunale Konstytucyjnym trwa spór, o którym media informują od początku stycznia. Z ustaleń dziennikarzy wynikało, że sześciu sędziów TK nie tylko nie uznawało dalszego przewodnictwa Julii Przyłębskiej, ale też domaga się wyboru nowego prezesa TK.

Continue reading...