Start Polish — mix Śląskie: późnorenesansowe polichromie odsłonięto w kościele w Bestwinie

Śląskie: późnorenesansowe polichromie odsłonięto w kościele w Bestwinie

185
0
TEILEN

Fragmenty późnorenesansowej polichromii odsłonili konserwatorzy w prezbiterium i częściowo na arkadzie tęczowej kościoła Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Zachwycają one niebywale żywą kolorystyką – podał ks.…
Fragmenty późnorenesansowej polichromii odsłonili konserwatorzy w prezbiterium i częściowo na arkadzie tęczowej kościoła Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Zachwycają one niebywale żywą kolorystyką – podał ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej.
Duchowny, który w diecezji odpowiada za konserwację architektury i sztuki sakralnej, przypomniał, że w ubiegłym roku w świątyni odnaleziono polichromie z przełomu XVI i XVII w.
Na ścianie południowej prezbiterium odsłonięta została w znacznej części zniszczona już postać św. Augustyna. Wśród nowo odkrytych bestwińskich malowideł pojawił się też św. Rycerz w mitrze książęcej i św. Biskup w albie i kapie, z pastorałem w ręce. Pierwsza postać to najprawdopodobniej św. Wacław Czeski albo św. Florian, druga zaś, to św. Stanisław ze Szczepanowa, biskup krakowski.
Duchowny dodał, że do wnętrza bestwińskiego kościoła wróciła już z konserwacji ambona z połowy XIX w. Wykonana jest w duchu historycyzmu.
Duchowny poinformował, że konserwację zabytków w kościele wsparło ministerstwo kultury, śląski konserwator zabytków i Urząd Marszałkowski w Katowicach.
Parafia w Bestwinie powstała prawdopodobnie ok. 1100 r. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1326 r. Zawarta jest w dokumencie „Liber rationis decinae sexennalis” i znajduje się w Bibliotece Watykańskiej. Początkowo kościół był drewniany i w takiej formie przetrwał do XVI w. Ok. 1575 r. powstał kościół murowany. W 1632 r. otrzymał tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynie jest obecnie poddana restauracji.

Continue reading...