Start Polish — mix Mateusz Morawiecki przedstawił wielki plan budowy mostów

Mateusz Morawiecki przedstawił wielki plan budowy mostów

150
0
TEILEN

Rząd przygotował program budowy 22 mostów m.in. na Wiśle, Odrze, Bugu, Pilicy i Warcie, w miejscach, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów – poinformował 22 maja premier Mateusz Morawiecki.
„Przygotowaliśmy specjalny program budowy mostów“ – oznajmił Morawiecki. „Zaproponujemy program budowy 22 mostów. To będą mosty na Wiśle, na Odrze, na Bugu, na Pilicy, Warcie, w wielu miejscach Polski“ – poinformował. Wyjaśnił, że mosty powstaną zwłaszcza tam, gdzie są długie odcinki rzek bez mostów. Podkreślił, że Polska ma piękne tradycje i znakomitych inżynierów specjalizujących się w sztuce budowy mostów. „My chcemy budować mosty również po to, żeby przede wszystkim łączyć Polskę (…), chcemy tworzyć szanse do rozwoju dla mniejszych ośrodków, dla ośrodków powiatowych. A tutaj mosty są w szczególności potrzebne“ – zaznaczył.
Dodał, że przez poprzednie 25 lat mieliśmy do czynienia z rozwojem niezrównoważonym, gdzie wielkie aglomeracje rozwijały się szybciej.
Budowa mostów w ramach programu „Mosty plus“ będzie dofinansowana w 80 proc., a minimalny wkład własny samorządów wyniesie 20-25 proc. – tak stronę finansową programu opisał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
„Oferujemy bardzo dobre warunki finansowe“ – mówił Kwieciński podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.
„Zakładamy dofinansowanie w wysokości do 80 proc., zarówno do dokumentacji, jak i samej inwestycji“ – mówił. „Zakładamy minimalny wkład własny w wysokości 20-25 proc.“ – dodał.
W środę 23 maja, jak poinformował Kwieciński, będzie zaprezentowane pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, jednak lokalizacja jest na razie tajemnicą.
„Jak wszystkie programy, które nasze ministerstwo przygotowuje i realizuje, ten program będzie skutecznie realizowany do 2025 roku“ – zapowiedział.

Continue reading...