Start Polish — mix W Wenecji rozpoczął się 75. festiwal filmowy

W Wenecji rozpoczął się 75. festiwal filmowy

150
0
TEILEN

W Wenecji rozpoczął się w środę 75. festiwal filmowy, gdzie o nagrodę Złotego Lwa ubiega się 21 filmów z całego świata. W jury, któremu przewodniczy zwycięzca sprzed roku za
W Wenecji rozpoczął się w środę 75. festiwal filmowy, gdzie o nagrodę Złotego Lwa ubiega się 21 filmów z całego świata. W jury, któremu przewodniczy zwycięzca sprzed roku za „Kształt wody“, reżyser z Meksyku Guillermo del Toro, jest Małgorzata Szumowska.
W skład jury wchodzą też m.in. włoski reżyser Paolo Genovese, austriacki aktor Christoph Waltz, brytyjska aktorka Naomi Watts, pochodząca z Tajwanu aktorka i reżyserka Sylvia Chang, aktorka z Danii Trine Dyrholm i reżyser z Nowej Zelandii Taika Waititi.
Podczas gali inauguracyjnej Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymała wśród owacji na stojąco brytyjska aktorka Vanessa Redgrave, laureatka Oscara, która zagrała w około 120 filmach. Odbierając nagrodę zwróciła uwagę na to, że w nazwie weneckiego festiwalu jest określenie „sztuka kinematograficzna“. To, dodała, wyróżnia go od innych.
Jubileuszową edycję festiwalu otworzyła projekcja amerykańskiego konkursowego filmu „Pierwszy człowiek“ (First man) w reżyserii Damiena Chazelle’a, autora „La La Land“, również pokazanego na otwarcie imprezy w Wenecji przed dwoma laty.
Podobnie jak w tamtej produkcji, tak i tu w głównej roli reżyser obsadził Ryana Goslinga, który odtwarza postać pierwszego człowieka na Księżycu Neila Armstronga. Gosling był obecny na środowej gali.
Druga głośna i oczekiwana produkcja z USA to western „The ballad of Buster Scruggs“ braci Ethana i Joela Coenów.
O główną nagrodę walczyć też będzie wyreżyserowana przez Juliana Schnabela opowieść o Vincencie van Goghu, którego gra Willem Dafoe.
Kolejny amerykański kandydat to „The Mountain“ Ricka Alversona, przywołujący prawdziwe dramatyczne rozdziały z życia rodziny Kennedych.
Włoską kinematografię reprezentują w konkursie trzy filmy; wśród nich „Suspiria“, który wyreżyserował Luca Guadagnino. Film z Dakotą Johnson i Tildą Swinton to autorski remake włoskiego horroru pod tym samym tytułem (w Polsce „Odgłosy“) z 1977 roku autorstwa Daria Argento.
Z kolei „Capri-Revolution“, który wyreżyserował Mario Mortone, określany jest jako hołd oddany słynnej wyspie.
W konkursie jest również węgierski „Schyłek dnia“ („Sunset“) Laszlo Nemesa, obraz Budapesztu z początku XX wieku.
Do Wenecji wraca także Alfonso Cuaron z Meksyku z filmem „Roma“.
Wśród 21 konkursowych filmów autorką tylko jednego jest kobieta, Jennifer Kent z Australii. Jej dzieło to „Nightingale“, które opisywane jest jako mocny głos protestu przeciwko przemocy wobec kobiet.
W konkursie nie ma żadnego polskiego filmu.
We włoskim filmie „Historia bez imienia“ w reżyserii Roberto Ando jedną z głównych ról gra Jerzy Skolimowski, laureat weneckiego Złotego Lwa z 2016 roku za całokształt twórczości. Polski reżyser i aktor gra w opowieści przywołującej prawdziwą, niewyjaśnioną dotąd do końca historię kradzieży obrazu Caravaggia w Palermo w 1969 roku.
6 września Złotego Lwa za całokształt dokonań otrzyma kanadyjski reżyser David Cronenberg.
Wenecki festiwal zakończy się 8 września.
Małgorzata Szumowska, zasiadająca w jury głównego konkursu, powiedziała PAP, że festiwal będzie „wielką ucztą kina“.
Mówiąc o swym zadaniu jurorki zapewniła: „Traktuję to bardzo odpowiedzialnie“.
„Przewodniczący jury Guillermo del Toro mówił dzisiaj na konferencji prasowej, że cieszy się na tę ucztę kina. Ja też zgadzam się z nim, że to będzie wielka uczta. Wszyscy zachwyceni są selekcją filmów, to będzie bardzo mocna konkurencja, są wielkie nazwiska i tytuły“ – zauważyła Małgorzata Szumowska.
„Dla nas zaczyna się ta wspaniała przygoda. Widać, że to będzie dla nas bardzo intensywny czas, wszyscy członkowie jury są niesłychanie zaangażowani“ – stwierdziła.
„Jest też gorycz, że w głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa wśród 21 filmów jest tylko jeden nakręcony przez kobietę, ta kwestia jest tu cały czas poruszana“ – przyznała jurorka z Wenecji. Zwróciła uwagę na to, że także szef jury mówił, iż „musi się to zmienić“.
„W pełni podzielam to zdanie“ – dodała Małgorzata Szumowska.
Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/

Continue reading...