Start Polish — mix Rosja zostaje w Radzie Europy. Wniosek poparła większość państw tej organizacji

Rosja zostaje w Radzie Europy. Wniosek poparła większość państw tej organizacji

15
0
TEILEN

Większość państw Rady Europy opowiedziała się w piątek za pozostaniem Rosji w tej organizacji. Rozwiązanie, zaproponowane przez obradujący na sesji w Helsinkach Komitet Ministrów RE, zakłada przywrócenie ograniczonych po aneksji Krymu praw Rosji w RE. – Sprawdź najnowsze wiadomości i wydarzenia z Europy i ze świata. Poznaj komentarze i podyskutuj na forum.
Posiedzenie Komitetu Ministrów RE, czyli ministrów spraw zagranicznych krajów należących do RE, zorganizowane w stolicy Finlandii na koniec półrocznej prezydencji tego kraju, odbyło się w związku kontrowersjami wokół pozycji Rosji w RE. Na konferencji prasowej po posiedzeniu szef MSZ Finlandii Timo Soini poinformował, że wiele krajów „nie było zadowolonych“ z przyjętej linii, ale ustalenia „są poufne“. Przekazał, że Rosja zgłosiła chęć „utrzymania“ członkostwa w RE i następnie przyjmuje na siebie zobowiązania, takie jak wnoszenie opłat członkowskich.
Każdy kraj członkowski powinien uczestniczyć na równych prawach w pracach organów Rady Europy, ale także wypełniać zobowiązania finansowe wobec organizacji – podkreślono w deklaracji Komitetu Ministrów przyjętej w piątek w Helsinkach.
Spór wokół pozycji Rosji w RE wynika z tego, że kraj ten przestał opłacać składki członkowskie w 2017 r. w proteście przeciwko ograniczeniu Moskwie prawa głosu w tej organizacji, np. przy wyborze sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, czy przy wyborze sekretarza generalnego przez Zgromadzenie Parlamentarne RE (ang. PACE) w związku z zajęciem Krymu w 2014 r. Dwuletnie zaległości umożliwiają RE wykluczenie kraju członkowskiego ze struktur organizacji.

Continue reading...