Narada w Paryżu; więzienia w Polsce w latach 80.; Google podlizuje się Trumpowi; Polka opowiada o życiu w RPA; J.D. Vance porównał Unię Europejską do Sowietów.
Dziś po południu w Paryżu odbędzie się nadzwyczajne spotkanie europejskich liderów. Jego celem jest omówienie działań prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczących konfliktu w Ukrainie. Prócz przywódców krajów europejskich będą na nim obecni sekretarz generalny NATO Mark Rutte i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przekazał w niedzielę Pałac Elizejski.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził zadowolenie z inicjatywy Emmanuela Macrona. Zwrócił uwagę na metodę działania amerykańskiego przywódcy, określaną przez Rosjan jako „razwiedka bojem”, polegającą na testowaniu reakcji poprzez bezpośrednie działania i dostosowywaniu strategii w zależności od odpowiedzi.
„Przez 35 lat wiele się zmieniło w systemie penitencjarnym i prawnym. Brakuje realnych powodów do buntów i realnych powodów, żeby zrobić amnestię. Jeden z recenzentów pracy doktorskiej zapytał, czy ja jestem świadomy, że napisałem »ostatnia wielka amnestia«? A co, jeśli będzie kolejna? Wydaje mi się, że nie będzie. Nic nie wskazuje na to, że będzie potrzebna” – mówi „Polityce” dr Jarosław Chadaś, historyk, autor pracy „Ostatnia wielka amnestia, bunty w więzieniach na Pomorzu Zachodnim w 1989 r.”.
W rozmowie z Pawłem Reszką opowiada o największym buncie w polskich więzieniach w 1989 r., starciach, ofiarach i. bimbrze. Pytany, jak się siedziało w więzieniach w latach 80., opowiada o tłoku, np. w areszcie śledczym w Międzyrzeczu „wypełnienie roczne” wynosiło 170 proc. „Fatalne jedzenie. W wielu celach w kącie stały »bomby«, czyli wiadra, do których osadzeni się wypróżniali.
Start
Polish — mix Europejscy liderzy spotykają się w Paryżu. Google podlizuje się Trumpowi. 5 tematów...