Home Polish — mix Merkel wciąż widzi Tuska jako szefa Rady Europejskiej? Były polityk twierdzi, że...

Merkel wciąż widzi Tuska jako szefa Rady Europejskiej? Były polityk twierdzi, że to jest cel jej wizyty w Polsce

290
0
SHARE

NewsHubngela Merkel ma w Polsce kilka konkretnych spraw do załatwienia. Jedną z nich będzie kwestia przedłużenia misji Donalda Tuska – powiedział w « Czterech stronach » w TVP Info dr Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych PAN. Według byłego polityka szanse Tuska na drugą kadencję jako szefa Rady Europejskiej nie zmalały, a nawet lekko rosną.
To dość zaskakująca opinia na tle wydarzeń ostatnich dni. Francuski dziennik « Le Parisien » dzisiaj, że Tuska na stanowisku chciałby zastąpić Francois Hollande, który niedługo zakończy swoją prezydenturę i nie będzie się ubiegać o drugą kadencję w Pałacu Elizejskim.
Na dodatek nowym został Antonio Tajani, Włoch z frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Komentatorzy zwracają uwagę na to, że wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego zachwiały równowagę między największymi frakcjami: wspomnianą EPL oraz Socjalistami i Demokratami. jest reprezentantem EPL, więc może się okazać, że w ramach przywracania równowagi w instytucjach europejskich poparcie na szefa Rady Europejskiej popłynie do osoby reprezentującej Socjalistów i Demokratów.
Paweł Kowal ma jednak inne zdanie. – Myślę, że szanse Donalda Tuska lekko wzrastają. Gdyby osoby poinformowane z rządu i opozycji miały informacje, że Donald Tusk nie ma szans, to ich wypowiedzi brzmiałyby inaczej. Mam wrażenie, że polski rząd rozpatruje, by wstrzymać się od głosu ws. Tuska. A Angela Merkel bierze pod uwagę różne rozwiązania – ocenił.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 0.9