Home Polish — mix Przewodniczący "S" uderza w PiS: Ograniczenie handlu w co drugą niedzielę będzie...

Przewodniczący "S" uderza w PiS: Ograniczenie handlu w co drugą niedzielę będzie ich kompromitacją

49
0
SHARE

PiS mówiło jasno, że wszystkie niedziele mają być wolne. Jeżeli się okaże inaczej, to uważamy, że to już nie będzie nasz projekt obywatelski – mówił w poniedziałek lider Solidarności Piotr Duda nt. ograniczenia handlu w niedziele. To będzie kompromitacja PiS – ocenił.
Z obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę opublikowanego po zakończeniu prac sejmowej podkomisji wynika, że handel będzie dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca, jak również w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność « Solidarność » Piotr Duda ocenił w poniedziałek w TVP Info, że zapis o dwóch wolnych niedzielach będzie kompromitacją PiS. To na pewno nie będzie projekt obywatelski, niech PiS sobie zrobi swój +projekt PiS-owski+, ale my do tego projektu nie będziemy się przyznawać – powiedział Duda.
Przewodniczący « S » zapewnił: jako +S+ zdania nie zmieniamy. Dziwię się troszeczkę tutaj PiS, dlatego, że przed wyborami mówił jasno, że wszystkie niedziele mają być wolne – podkreślił. Jego zdaniem w przypadku ograniczenia handlu w niedzielę nie powinno być żadnych półśrodków. Jeżeli się okaże inaczej to faktycznie, my uważamy, że to już nie będzie nasz projekt obywatelski – powtórzył Duda.
Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ « Solidarność », zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych. W sejmowej podkomisji ds. rynku pracy posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu tej ustawy. Zakładają one ograniczeniu handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.
Pod koniec września minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że częściowe ograniczenia handlu w niedziele mogłoby zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.
W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku – niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii. Częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.

Continue reading...