Home Polish — mix Trybunał Konstytucyjny wyraża "stanowczy sprzeciw" wobec wypowiedzi Timmermansa

Trybunał Konstytucyjny wyraża "stanowczy sprzeciw" wobec wypowiedzi Timmermansa

41
0
SHARE

« Stanowczy sprzeciw » wobec słów wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa o potrzebie przywrócenia niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, wyraziło w środowym oświadczeniu Biuro TK.
W swoim wystąpieniu podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat rządów prawa w Polsce, wiceprzewodniczący Komisji stwierdził, że władze Polski powinny m.in. przywrócić niezawisłość i legitymację Trybunału Konstytucyjnego, dostosować prawo o sądach powszechnych do standardów UE i znieść wpływ ministra sprawiedliwości na nominacje prezesów sądów.
« Biuro Trybunału Konstytucyjnego wyraża stanowczy sprzeciw wobec publicznej wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Parlamencie Europejskim w dniu 15 listopada 2017 r. » – podkreślono w oświadczeniu, odnoszącym się do wypowiedzi Timmermansa. W ocenie Trybunału, kwestionowanie niezawisłości i roli « konstytucyjnego organu suwerennego państwa » pozbawione jest « jakiejkolwiek podstawy prawnej i faktycznej ».
– Komisja Europejska nie jest podmiotem uprawnionym do kształtowania ładu prawnego suwerennego państwa. Nie posiada takiego umocowania w żadnym akcie prawnym. Polska jako członek Unii Europejskiej nie zrzekła się swojej suwerenności, podobnie jak pozostałe kraje Unii – oświadczyło Biuro TK.
Biuro TK zapewniło jednocześnie, że Trybunał « działa na podstawie i w granicach obowiązującego w Polsce prawa, w szczególności na podstawie Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej », a jego sędziowie « są niezawiśli i niezależni » .

Continue reading...