Home Polish — mix Tajemnicze zatrucie byłego rosyjskiego szpiega. Trafił do szpitala w stanie krytycznym

Tajemnicze zatrucie byłego rosyjskiego szpiega. Trafił do szpitala w stanie krytycznym

113
0
SHARE

Były oficer rosyjskiego wywiadu, skazany za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii jest w szpitalu w stanie krytycznym. Mężczyzna prawdopodobnie został…
Siergiej Skripal dostał schronienie w Wielkiej Brytanii po „wymianie szpiegowskiej” między USA i Rosją w 2010 roku. W niedzielę 4 marca, policja poinformowała o poważnym incydencie w centrum handlowym w Salisbury w południowej Anglii. Odnaleziono tam mężczyznę i kobietę w ciężkim stanie. Jednym z poszkodowanych był właśnie Skripal. 66-latek i kobieta w wieku około 30 lat trafili do szpitala. Według BBC, szereg lokalizacji w centrum miasta zostało ogrodzonych przez policję. Sąsiedzi Skripala twierdzą, że policja przebywa w jego domu od niedzielnego popołudnia. Jeden ze świadków zdarzenia mówi, że poszkodowani wyglądali tak, jakby zażyli „coś bardzo silnego”. – Siedzieli na ławce, starszy mężczyzna i młodsza kobieta. Opierała się o niego i wyglądała tak, jakby traciła przytomność. On wykonywał dziwne ruchy i patrzył w niebo – opowiada świadek. Policja potwierdziła, że para nie miała widocznych obrażeń, ale oboje stracili przytomność.
66-letni Siergiej Skripal jest emerytowanym rosyjskim pułkownikiem, który został skazany na 13 lat więzienia w 2006 roku, za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Jak podaje BBC, Skripalowi zarzucono przekazywanie tożsamości tajnych agentów wywiadu rosyjskiego w Europie tajnej służbie wywiadowczej w Wielkiej Brytanii – MI6. Rosjanie twierdzili, że Skripal dostał 100 tys. dolarów za informacje, które miał dostarczać od lat 90. XX wieku. W 2010 roku został przez Moskwę uwolniony wraz z trzema innymi więźniami. Potem mężczyzna został już na stałe w Wielkiej Brytanii.
Czytaj także: Ostra reakcja Rosji na wyniki śledztwa ws. śmierci Litwinienki

Continue reading...