Home Polish — mix MSWiA chce zarządu przymusowego w fundacji Obywateli RP. "Próba usunięcia nas z...

MSWiA chce zarządu przymusowego w fundacji Obywateli RP. "Próba usunięcia nas z życia publicznego"

154
0
SHARE

Ministerstwo wskazało we wniosku, że Fundacja Wolni Obywatele RP poprzez swoją działalność może naruszać prawo i postanowienia swojego statutu. Zdaniem resortu, Obywatele RP rozpowszechniając w sieci Deklarację Obywatelską oraz Deklarację nieposłuszeństwa nawołują do aktów naruszania prawa, a w swej działalności znieważają legalnie działające organy władzy publicznej w tym Prezydenta RP.
Wniosek MSWiA został złożony 20 listopada ub.r.
Napisano w nim, że w lipcu 2017 r. MSWiA wezwał Fundację do « usunięcia uchybień » ws. blokowania i zakłócania miesięcznic smoleńskich.
« Mimo wezwania do zaprzestania naruszania prawa, Zarząd Fundacji nadal nawołuje (…) do popełnienia występku, a w Deklaracji Obywatelskiej informuje, iż do środków nacisku, Fundacja będzie stosować grę parlamentarną, procesy sądowe, społeczne demonstracje, strajki i protesty, w tym akty obywatelskiego nieposłuszeństwa – również takie, które naruszają przepisy prawa » – napisano we wniosku.
Zdaniem resortu, Obywatele RP « uporczywie » naruszają przepisy prawa i postanowienia swojego statutu.
A tak @MSWiA_GOV_PL uzasadnia swój wniosek o zarząd przymusowy. Tutaj dostępna pełna treść wniosku – https://t.co/RRQifGzC1K Wesprzyj nas, nadchodzi ciężki okres – https://t.co/bRFAIq1FUe pic.twitter.com/b6bb1OQLPp — Obywatele RP (@ObywateleRP) 22 maja 2018
« Nie możemy przestrzegać prawa, które przypomina prawo stalinowskie »
Jak jednak zauważył Paweł Kasprzak, prezes zarządu « Wolni Obywatele RP », miesięcznice blokowali członkowie fundacji, ale jako osoby prywatne, a nie zarząd fundacji. W rozmowie z polsatnews.pl przekazał, że nie przejmuje się wnioskiem ministerstwa.
– Fundacja działa zgodnie z prawem. Rzeczywiście statut zakłada łamanie prawa, ale to nas od zawsze odróżniało od innych organizacji. Liczymy się z procesami. Nie możemy jednak przestrzegać prawa, które przypomina prawo stalinowskie. Działamy w ramach wyższej konieczności – powiedział Kasprzak.
Jak dodał, wszystkie dotychczasowe procesy członkowie Fundacji wygrali. Zatem na pozytywne rozstrzygnięcie liczą i tym razem.
« Działanie MSWiA jest aktem politycznym, a nie jako troską o ryzyko łamania prawa przez Zarząd. ONR, Młodzież Wszechpolska i inne organizacje nacjonalistyczne, które regularnie dopuszczają się łamania prawa (atak na KOD w Radomiu, rasizm na Marszu Niepodległości, nawoływanie do popełnienia przestępstwa i nienawiści na tle rasowym, seksualnym), nie są poddawane przez MSWiA takim szykanom » – głosi oświadczenie Obywateli RP.
« Próba przejęcia władzy nad Fundacją »
Wskazano w nim, że zarząd przymusowy « oznacza to, że w przypadku zgody sądu na zarząd przymusowy MSWiA przejmuje faktyczną władzę nad Fundacją, jej mieniem, a nawet logo Obywatele RP. »
« Prawu i Sprawiedliwości przestało wystarczać ciąganie nas po sądach i uniemożliwianie nam demonstrowania. Tym razem podjęło próbę faktycznego usunięcia nas z życia publicznego. Oczywiście, fakt przejęcia władzy nad mieniem Fundacji przez MSWiA nie oznacza zaniku ruchu Obywatele RP. » – podkreślono.
Wniosek zostanie rozpatrzony przez Sąd Rejonowy w Warszawie 9 września.
polsatnews.pl

Continue reading...