Home Polish — mix Premier Bawarii: Nie chcemy zagrażać stabilności rządu Niemiec

Premier Bawarii: Nie chcemy zagrażać stabilności rządu Niemiec

149
0
SHARE

Bawaria nie chce zagrażać stabilności niemieckiego rządu – oświadczył w poniedziałek premier tego landu Markus Soeder. Dodał, że ma nadzieję na kompromis z kanclerz Angelą Merkel w sprawie polityki imigracyjnej, która zagraża sojuszowi CDU/CSU.
Soeder, jeden z najważniejszych polityków bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU), podczas poniedziałkowego wystąpienia w Pasawie podkreślił, że stabilność rządu Niemiec jest dla niego najważniejsza. Dodał, że istnieje wiele możliwych kompromisów, w tym kilka, które jego partia zaproponowała, aby znaleźć rozwiązanie.
W niedzielę wieczorem na zakończenie odbywającego się w Monachium spotkania kierownictwa bawarskiej partii szef MSW i lider CSU Horst Seehofer zaoferował złożenie rezygnacji z obu funkcji.
W poniedziałek rano Seehofer potwierdził, że zaoferował rezygnację z szefowania MSW i CSU. Zaznaczył, że CSU « chce podjąć próbę znalezienia porozumienia w kluczowej sprawie zawracania ludzi z niemieckiej granicy ». « Wszystko pozostałe zostanie zadecydowane później » – dodał.
Seehofer nie zgadza się z Merkel w sprawie niemieckiej polityki migracyjnej. Jest zdecydowanym przeciwnikiem « polityki otwartych granic » i opowiada się za zamknięciem granic dla migrantów. W poniedziałek po południu ma dojść w Berlinie do « spotkania ostatniej szansy » obojga polityków.
W niedzielę Seefoher oświadczył, że nie jest zadowolony z propozycji Merkel w sprawie migrantów i wyjaśnił, że nie widzi alternatywy dla zawracania ludzi z niemieckich granic. Jego partia domaga się jednostronnego zaostrzenia polityki azylowej, żądając zakazu wjazdu do Niemiec dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju UE lub nie posiadają dokumentów. Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU), którą kieruje Merkel, dopuszcza takie rozwiązanie tylko w porozumieniu z innymi krajami UE.
Przed zakończonym w piątek dwudniowym szczytem unijnym Seehofer domagał się od Merkel konkretnych europejskich rozwiązań w sprawie migracji. Groził, że jeśli ich nie będzie, to granice Niemiec dla migrantów zostaną zamknięte.
W czasie szczytu przywódcy krajów unijnych uzgodnili, że w państwach UE, które dobrowolnie się na to zgodzą, powstaną centra kontroli migrantów. Ustalono również, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności.
Merkel stoi na stanowisku, że osiągnięcia z unijnego szczytu powinny zaspokoić oczekiwania bawarskich konserwatystów. Oceniła również, że mają one « efekt równy » zamknięciu granic dla osób ubiegających się o azyl, które przemieszczają się wewnątrz Unii Europejskiej – czyli zatrzymaniu tzw. migracji wtórnej. Przyznała jednak, że jest to « jej osobista opinia », a « decyzję CSU musi podjąć sama ».
Kanclerz Niemiec oświadczyła także w niedzielnym wywiadzie dla telewizji ZDF, że osoby ubiegające się o azyl w UE nie mogą « wybierać sobie, do którego kraju chcą jechać ».
Spór między siostrzanymi partiami chadeckimi CDU i CSU oraz ewentualna dymisja Seehofera może doprowadzić do upadku koalicyjnego rządu Niemiec. W skład koalicji rządzącej wchodzą jeszcze socjaldemokraci z SPD.

Continue reading...