Home Polish — mix Wybory kandydatów na I prezesa SN. Sędziowie apelują do prezydenta

Wybory kandydatów na I prezesa SN. Sędziowie apelują do prezydenta

15
0
SHARE

​Wybory kandydatów na I prezesa SN. Sędziowie apelują do prezydenta – Grupa 50 sędziów Sądu Najwyższego zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o namysł nad powołaniem nowego I prezesa sądu. Ich zdaniem pozycja prezesa może być « podważana i słaba ze względu na skalę uchybień podczas obrad
Grupa 50 sędziów Sądu Najwyższego zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o namysł nad powołaniem nowego I prezesa sądu. Ich zdaniem pozycja prezesa może być « podważana i słaba ze względu na skalę uchybień podczas obrad zgromadzenia, które wybrało kandydatów na tę funkcję ».
Zdjęcie
Sędzia Michał Laskowski podczas briefingu prasowego po zakończeniu obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego/ Tomasz Gzell /PAP
Jak podkreślił były rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, niepodjęcie przez Zgromadzenie Ogólne uchwały o przedstawieniu prezydentowi pięciu kandydatów powoduje, że procedura wyboru nie została zakończona, a tym samym « brak jest możliwości powołania I prezesa SN ».
Podczas sobotnich (23 maja) obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN sędziowie wyłonili pięciu kandydatów na stanowisko I prezesa sądu. Są nimi sędziowie: Włodzimierz Wróbel, Małgorzata Manowska, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka.
Do przewodniczącego obradom sędziego Aleksandra Stępkowskiego trafił wniosek, by Zgromadzenie Ogólne podjęło uchwałę o przedstawieniu prezydentowi listy kandydatów. Sędzia uznał jednak, że wniosek nie ma podstawy prawnej.
Jak argumentował, zgodnie z praktyką orzeczniczą w ostatnich latach kandydaci nie byli przedstawiani w osobnej uchwale i nie przewidywały tego obowiązujące wówczas regulaminy SN.

Continue reading...