Home Polish — mix Pauza w polityce RPP będzie przedłużona Gazeta Bankowa

Pauza w polityce RPP będzie przedłużona Gazeta Bankowa

50
0
SHARE

Pauza w zacieśnianiu polityki pieniężnej zostanie na tym posiedzeniu RPP przedłużona. Nie padną deklaracje dotyczące definitywnego zakończenia podwyżek.
Pauza w zacieśnianiu polityki pieniężnej zostanie na tym posiedzeniu RPP przedłużona. Nie padną deklaracje dotyczące definitywnego zakończenia podwyżek. Jest również za wcześnie, aby jednoznacznie zapowiadać obniżki stóp procentowych.
Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 r. podniosła w jedenastu krokach stopy procentowe z 0,1 do 6,75 proc. To ich najwyższy poziom od jesieni 2002 r. Oficjalnie cykl trwa, choć ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu.
Władze pozostają w tzw. trybie wait and see, czyli obserwacji i analizy napływających danych oraz informacji, a znaków zapytania nie brakuje. Nie wiemy jeszcze, jak zachowały się ceny na początku roku, czyli zwyczajowo w okresie ich znacznych wzrostów. Dynamika CPI najwyższy od 1996 r. poziom 17,9 proc. r/r osiągała w październiku. Po dwóch miesiącach hamowania wzrostu cen i zakończeniu 2022 r. na pułapie 16,6 proc. r/r naszym zdaniem prawdopodobnie ustanowiony zostanie nowy cykliczny rekord. Niepewność, jak mocny skok wykonały ceny w styczniu, jest jednak znaczna.

Continue reading...