Home Polish — mix Zabili owcę i rozebrali się do naga przy bramie byłego obozu Auschwitz....

Zabili owcę i rozebrali się do naga przy bramie byłego obozu Auschwitz. Interweniowała policja

271
0
SHARE

Zamieszanie przed główną bramą byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Kilkanaście osób zabiło owcę, a następnie rozebrało się po południu do naga i skuło wzajemnie łańcuchem przy bramie z napisem « Arbeit macht frei ». – Poczytaj o najważniejszych wydarzeniach z kraju. Poznaj opinie i komentarze. Weź udział w dyskusji.
Około godziny 14 grupa osób przy bramie głównej w byłym obozie Auschwitz I zabiła owcę, rozebrała się i łańcuchami skuła ze sobą. « Na parkingu przed wejściem do Muzeum została także odpalona raca » – głosi oświadczenie Muzeum.
Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że natychmiast po rozpoczęciu incydentu interweniowała straż muzealna. Teren został zabezpieczony, a na miejsce wezwano policję. – Ruch odwiedzających zostanie wznowiony po zakończeniu działań służb. W sprawie tej Muzeum złoży zawiadomienie do prokuratury – powiedział.
Policja podała, że zatrzymano 11 osób, kobiet i mężczyzn. W większości są to Polacy. Policja nie ujawniła narodowości pozostałych. Nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa ustaliła, że wśród zatrzymanych są Niemcy i Białorusini. Według mediów mieli w ten sposób protestować przeciwko wojnie na Ukrainie.
Muzeum w oświadczeniu podkreśliło, że wykorzystywanie symboliki Auschwitz do jakichkolwiek manifestacji lub happeningów jest rzeczą karygodną i oburzającą. « Godzi to w pamięć ofiar niemieckiego obozu Auschwitz » – napisali.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Brama główna w byłym obozie Auschwitz I jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego miejsca. Wykonali ją na rozkaz Niemców polscy więźniowie polityczni. Zostali przywiezieni jednym z pierwszych transportów przybyłych z Wiśnicza na przełomie 1940 i 1941 roku. Wykonanie bramy związane było z wymianą prowizorycznego zewnętrznego ogrodzenia obozu, wspartego na słupach drewnianych, na ogrodzenie stałe na słupach żelbetowych, z drutem kolczastym pod napięciem. Napis nad bramą – « Arbeit macht frei » (Praca czyni wolnym) – wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza.
Galeria Przejdź do galerii »
Zamordowano tu ponad milion osób. Auschwitz przesiąknięte śmiercią
« Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie » – taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych… To miejsce o nich przypomina.
Galeria Przejdź do galerii »
Niezwykłe znalezisko. Przedmioty ofiar Auschwitz odkopane przy krematorium [ZOBACZ ZDJĘCIA]
Termometry, butelki po lekach i perfumach, biżuteria, zegarki, scyzoryki, a nawet pieczątka z nazwiskiem – takie pozostałości po ofiarach Auschwitz odkopano obok obozowego krematorium. W czasie wojny Niemcy uważali te przedmioty za bezwartościowe i dlatego wrzucali je do dołu obok spalarni ciał. Dla dzisiejszych historyków i muzealników to bezcenny skarb. Muzeum Auschwitz odzyskało go niemal pół wieku po odnalezieniu w 1967 roku.

Similarity rank: 10.8
Sentiment rank: -1.1