Домой Polish — mix Stanisław Karczewski: Rząd nie powinien poprzeć kandydatury Tuska POLECAMY KOMENTARZE

Stanisław Karczewski: Rząd nie powinien poprzeć kandydatury Tuska POLECAMY KOMENTARZE

614
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

NewsHubDonald Tusk od 2014 r. jest przewodniczącym Rady Europejskiej; jego kadencja dobiegnie końca w maju, istnieje możliwość reelekcji.
O ewentualne poparcie rządu dla kandydatury Tuska Karczewski był pytany w środę wieczorem w TVN24.
«Według mnie, nie» — powiedział marszałek Senatu, dopytywany o swój pogląd w tej sprawie. «Już od dawien dawna mówię, że nie mam zaufania do tego polityka. Ten polityk nie działa na korzyść Polski, nie działa w interesie Polski, jeśli krytykował tak zupełnie bezpodstawnie budżet uchwalony w sposób absolutnie legalny, w sposób zgodny z prawem, ze wszystkimi zapisami regulaminu (Sejmu), konstytucji» — powiedział Karczewski.
«Nie trzeba było emisariuszy do Parlamentu Europejskiego, bo pan Donald Tusk już mówił o tym» — ironizował marszałek, nawiązując do wtorkowej publikacji tygodnika «Do Rzeczy», który na swych stronach internetowych poinformował, że 16 grudnia, gdy rozpoczynał się protest w Sejmie, posłowie PO i Nowoczesnej mieli przygotowany «wspólny apel opozycji», w którym «wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji, w związku z sytuacją w Polsce». PO i Nowoczesna zaprzeczyły, by takie wydarzenie miało miejsce.
W ubiegłym tygodniu Tusk ocenił w rozmowie z TVN24, że budżet na 2017 rok został uchwalony «dwuznacznie».
Zdaniem marszałka Senatu, Tusk «mógłby sobie odpocząć, wrócić do Polski, zająć się polityką, albo czymś innym». «Choć pewno jakieś miejsce w Parlamencie Europejskim sobie znajdzie» — dodał Karczewski.
We wtorek nowym szefem Parlamentu Europejskiego został Włoch należący do chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EPP), Antonio Tajani. Oznacza to, że obecnie w rękach EPP są trzy kluczowe stanowiska w UE: szefa Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i europarlamentu. Część komentatorów uważa, że wybór Tajaniego zmniejsza szanse na reelekcję Tuska, ponieważ europejska centrolewica, skupiona we frakcji S&D (Socjaliści i Demokraci) wiosną zażąda dla siebie stanowiska szefa Rady Europejskiej. Przez ostatnie pięć lat Parlamentem Europejskim kierował niemiecki socjalista Martin Schulz.

Similarity rank: 3.3
Sentiment rank: 0