Домой Polish — mix PO: złożymy projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach; PiS: nie ograniczamy niczyich praw

PO: złożymy projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach; PiS: nie ograniczamy niczyich praw

203
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

PO złoży projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, by bronić praw obywateli — zapowiedział w niedzielę poseł PO Bartosz Arłukowicz. Nie ograniczamy niczyich praw — zapewnił polityk PiS, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński odnosząc się
Trybunał Konstytucyjny uznał w ubiegłym tygodniu, że zgodne z ustawą zasadniczą są przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach dotyczące zgromadzeń cyklicznych zaskarżone przez prezydenta Andrzeja Dudę przed podjęciem przez niego decyzji ws noweli. Po wyroku TK, prezydent w sobotę podpisał nowelizację. Arłukowicz ocenił w niedzielę w TVN24, że sama nowelizacja Prawa o zgromadzeniach i potwierdzenie przez TK jej zgodności jej przepisów z konstytucją, to pierwszy efekt «działalności PiS-u w Trybunale Konstytucyjnym», który «realnie dotyka każdego z nas».
Zdaniem Arłukowicza nowe przepisy dotyczące zgromadzeń cyklicznych spowodują, że obywatele chcący zorganizować manifestację np. osób chorych czy nauczycieli, będą «rywalizować ustawowo z manifestacją smoleńską, z miesięcznicą smoleńską». «Ta ustawa mówi o tym, że miesięcznica smoleńska, według ustawy, zawsze wygra» — ocenił polityk PO.
«Mogę zagwarantować wszystkim państwu, że Platforma złoży nowelizację ustawy o zgromadzeniach, po to właśnie żeby bronić praw obywateli» — zapowiedział Arłukowicz.
Ocenił, że prezydent, który skierował nowelizację do TK, «tak naprawdę tym wyrokiem TK dostał troszkę po rączkach». «Bardzo biernie i potulnie przygląda się temu, co robi PiS, podpisuje właściwie wszystkie dokumenty, zajmuje się głównie sprawami jakimiś takimi zimowymi, dzisiaj TK i politycy PiS (…) pokazali mu, gdzie jest jego miejsce» — powiedział polityk PO.
Skrytykował również prezes TK Julię Przyłębską. «Prezes TK powinna być jak żona Cezara, z daleka widać, że jest po prostu żoną Wolfganga, współpracownika SB, którego mianowaliście na ambasadora w Berlinie» — powiedział Arłukowicz zwracając się do Brudzińskiego.
Brudziński odpowiedział posłowi PO, że «najtrudniej polemizować, czy rozmawiać z damskimi bokserami». Odnosząc się do nowelizacji Prawa o zgromadzeniach powiedział, że jej zapisy stanowią, iż jeżeli jacyś obywatele chcą przeprowadzić kontrmanifestację, to ta kontrmanifestacja powinna odbyć się przynajmniej 100 metrów od tzw. imprez cyklicznych.
«W żaden sposób nie ograniczamy niczyich praw» — podkreślił Brudziński.
Ocenił, że PO «chociażby przy Marszu Niepodległości, dla wywołania awantury, zadymy» była gotowa zarejestrować «przy pomocy» prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz 11 kontrmanifestacji na trasie przemarszu. «Po co? Żeby wyrazić sprzeciw obywatelski, czy żeby doprowadzić do bijatyk» — pytał Brudziński zwracając się do Arłukowicza.

Similarity rank: 3.2
Sentiment rank: 0.8