Домой Polish — mix Kukiz'15 chce likwidacji gabinetów politycznych w ministerstwach

Kukiz'15 chce likwidacji gabinetów politycznych w ministerstwach

121
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Kukiz’15 składa projekt ustawy zakładający likwidację gabinetów politycznych w ministerstwach; musimy dążyć do redukowania niepotrzebnych stanowisk w administracji — powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15).
«Słyszymy zapowiedzi premiera (Mateusza) Morawieckiego, kibicujemy mu w tym dążeniu do ograniczenia administracji i chcemy tym projektem pomóc» — oświadczył Tyszka w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.
Szef rządu zapowiedział w poniedziałek, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy rząd chce zredukować o 20-25 proc. liczbę osób zatrudnionych na stanowiskach ministrów i wiceministrów. Oświadczył też, że chce zlikwidować wszelkie nagrody, premie dla ministrów i wiceministrów, a podsekretarze stanu mają przejść do grupy urzędników służby cywilnej. Premier mówił też, że o zmniejszeniu liczby członków gabinetów politycznych; zapowiedział także zmniejszenie lub likwidację kart kredytowych w administracji rządowej, wszędzie tam, gdzie one nie będą niezbędne.
«Gabinety polityczne to jest (wydatek) ok. 6 mln zł rocznie, natomiast nieakceptowalną sytuacją jest to, że pracownicy gabinetów politycznych otrzymali 1,3 mln zł nagród za 2017 r.» — powiedział Tyszka.
Jak wskazał, jego ugrupowanie liczy na poparcie partii rządzącej, jak i partii opozycyjnych. «Musimy dążyć do redukowania niepotrzebnych stanowisk w administracji. To są stanowiska najbardziej bulwersujące, dlatego, że ludzie tam zatrudniani często nie mają żadnych kompetencji, często są zatrudniani z klucza partyjnego i wychowywani w tym duchu partiokracji, co nie służy obywatelom» — podkreślił poseł Kukiz’15.
Kukiz’15 przypomniał, że we wrześniu 2017 r. Sejm przyjął ich projekt ustawy zakładający likwidację stanowisk doradców i asystentów politycznych funkcjonujących w samorządach — przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.
Inicjatywa Kukiz’15, to kolejna propozycja ogłoszona w ramach akcji «Poniedziałków Wolności», polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw lub uchwał, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację. (PAP)
autor: Anna Tustanowska

Continue reading...