Домой Polish — mix Morświny zablokują Baltic Pipe? Ekolodzy szykują kampanię wymierzoną w gazociąg

Morświny zablokują Baltic Pipe? Ekolodzy szykują kampanię wymierzoną w gazociąg

425
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Budowa gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę z norweskimi złożami gazu może być poważnie opóźniona ze względu na protesty ekologów, domagających się ochrony siedlisk morświna, które leżą w pobliżu trasy tego kluczowego dla rządu w Warszawi
Morświn zwyczajny, zwany też bałtyckim, to ssak spokrewniony z delfinami. Występuje w płytkich wodach przybrzeżnych na półkuli północnej – m.in. właśnie w Morzu Bałtyckim. Jego populacja w tym akwenie stopniowo się kurczy — jeszcze w 1994 roku liczyła nawet 600 osobników, dziś ich liczbę szacuje się na około 440 sztuk. Subpopulację morświnów żyjącą w Bałtyku określa się mianem krytycznie zagrożonej, co odpowiada kategorii CR w Czerwonej Księdze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. W Polsce gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną.
Fakty te, znane dziś raczej nikłemu gronu, mogą wkrótce stać się elementem gorączkowej debaty rządowej – wszystko ze względu na przygotowywaną akcję ekologiczną, która pod szyldem ratowania morświna zamierza storpedować gazociąg Baltic Pipe.
Gazociąg Batlic Pipe łączący polskie wybrzeże ze złożami gazu na szelfie norweskim wymieniany jest jako kluczowy projekt dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa do Polski. Prace nad nim idą pełną parą – niedawno opublikowano wyniki procedury Open Season, a Gaz-System, operator systemów przesyłowych, zapewnia, że połączenie zostanie oddane do użytku zgodnie z harmonogramem.
W kręgach rządowych pewność co do powstania tego rurociągu jest tak duża, że minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zapowiedział, iż po uruchomieniu Baltic Pipe Polska nie będzie musiała podpisywać nowej umowy z Gazpromem. Obecna wygasa w roku 2022, ale decyzję co do jej przedłużenia należy podjąć do roku 2019.

Continue reading...