Домой Polish — mix Korea Płn. deklaruje gotowość do rozwiązywania problemów z USA

Korea Płn. deklaruje gotowość do rozwiązywania problemów z USA

279
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Korea Płn. deklaruje gotowość do rozwiązywania problemów z USA — Wiceminister spraw zagranicznych Korei Płn. Kim Kye Gwan oświadczył, że jego kraj jest gotów do rozwiązywania problemów z USA «kiedykolwiek i jakkolwiek» — poinformowała w piątek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. To pierwsza
Wiceminister spraw zagranicznych Korei Płn. Kim Kye Gwan oświadczył, że jego kraj jest gotów do rozwiązywania problemów z USA «kiedykolwiek i jakkolwiek» — poinformowała w piątek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. To pierwsza reakcja Pjongjangu na odwołanie przez prezydenta USA spotkania z przywódcą Korei Płn.
Zdjęcie
Trump odwołał spotkanie z Kimem / JUNG YEON-JE / AFP
«Odnosimy się z wielkim poważaniem do wysiłków prezydenta Trumpa, bez precedensu w porównaniu z innymi prezydentami, aby doprowadzić do historycznego szczytu»- powiedział wiceminister.
Według jego słów «nagłe odwołanie spotkania (na szczycie) zaskoczyło nas i jesteśmy zmuszeni określić to odwołanie jako wyjątkowo godne ubolewania».
«Ponownie mówimy Stanom Zjednoczonym, że jesteśmy otwarci na rozwiązywanie problemów kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób» — dodał.
Prezydent Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje zaplanowane na 12 czerwca ich spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktów w przyszłości.
Amerykański prezydent podkreślił, że «nie mógł doczekać się» spotkania. «Niestety z powodu ogromnego gniewu i otwartej wrogości w Waszym najnowszym oświadczeniu sądzę, że obecnie nie jest właściwe odbycie tego długo planowanego spotkania» — napisał Trump.
Według anonimowego źródła w Białym Domu do podjęcia ostatecznej decyzji o odwołaniu szczytu skłoniła Amerykanów reakcja Pjongjangu na wypowiedzi wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a. Północnokoreański wiceminister spraw zagranicznych Czo Son Hui w nocy ze środy na czwartek nazwał wypowiedzi Pence’a na temat Korei Północnej, w których oceniał, że temu krajowi «grozi los Libii», «głupimi».
Czo Son Hui groził ponownie USA nuklearną konfrontacją.

Continue reading...