Домой Polish — mix List 13 sędziów do premiera Morawieckiego. Żądają wyjaśnień

List 13 sędziów do premiera Morawieckiego. Żądają wyjaśnień

243
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

List 13 sędziów do premiera Morawieckiego. Żądają wyjaśnień — «Nasze żądanie precyzyjnego sformułowania zarzutów wobec sędziów krakowskich wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych»- napisała w liście
«Nasze żądanie precyzyjnego sformułowania zarzutów wobec sędziów krakowskich wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych»- napisała w liście otwartym do premiera grupa 13 sędziów. To reakcja na słowa Morawieckiego o działającej w jednym z krakowskich sądów «zorganizowanej grupie przestępczej».
Zdjęcie
Premier Mateusz Morawiecki / Maciej Kulczyński / PAP
13 czerwca na łamach «Gazety Polskiej» ukazał się wywiad, w którym premier Morawiecki mówi o buncie władzy sądowniczej. «W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Będę zachęcał pana przewodniczącego Timmermansa, aby się przyjrzał temu przykładowi bardzo uważnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza» — powiedział premier. Morawiecki nie sprecyzował jednak, o jaki sąd chodzi.
W odpowiedzi na wypowiedź premiera, grupa trzynastu sędziów warszawskich, działaczy «Solidarności» sędziowskiej w latach 1980-1981, a także w stanie wojennym wystosowała do premiera list otwarty. Wśród sygnatariuszy znalazł się m.in. profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego i były przewodniczący Trybunału Stanu. Treść listu publikuje TVN24.
«Gdyby stwierdzenie to rozumieć dosłownie, należałoby oczekiwać, że Minister Sprawiedliwości wyda niezwłocznie polecenie wszczęcia postępowania karnego w oparciu o materiał, który pozwolił Panu Premierowi na sformułowanie tak wstrząsającego zarzutu» — piszą sędziowie.
«Nasze żądanie precyzyjnego sformułowania zarzutów wobec sędziów krakowskich wynika z konieczności obrony dobrego imienia sędziów polskich, które jest systematycznie podważane przez przedstawicieli władz państwowych. Działanie takie obniża autorytet sądownictwa i prowadzi do jego upolitycznienia i uzależnienia od władzy wykonawczej» — podsumowali.
Pod listem podpisali się: profesor Adam Strzembosz, Hanna Bajer, Elwira Bielecka, Antoni Cyran, Kazimiera Machcewicz, Maria Minkiewicz, Ryszard Nowak, Elżbieta Puzyna-Nowak, Grażyna Ruiz, Barbara Sierpińska, Agnieszka Swędrowska, Magdalena Zbikowska i Elżbieta Ziołkowska.

Continue reading...