Домой Polish — mix Gwałtowne burze na Mazowszu. Nie żyje jedna osoba

Gwałtowne burze na Mazowszu. Nie żyje jedna osoba

355
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

Gwałtowne burze na Mazowszu. Nie żyje jedna osoba — Do mazowieckiej straży wpłynęło około 180 zgłoszeń w związku z burzami. Utonął mężczyzna, którego prawdopodobnie porwała wezbrana woda rzeki Cetyni — poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mł. bryg. Karol Kierzkowski.
Do mazowieckiej straży wpłynęło około 180 zgłoszeń w związku z burzami. Utonął mężczyzna, którego prawdopodobnie porwała wezbrana woda rzeki Cetyni — poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mł. bryg. Karol Kierzkowski.
Zdjęcie
Burza nad Warszawą, zdjęcie ilustracyjne / ARKADIUSZ ZIOLEK / East News
«Niestety, mamy jedną ofiarę śmiertelną w Sokołowie Podlaskim, gdzie intensywne opady deszczu spowodowały wezbranie rzeki Cetyni. Mężczyzna, który przebywał na brzegu, utonął, prawdopodobnie porwała go woda. Takie mamy informacje» — powiedział Kierzkowski. Dodał, że ponieważ przez Mazowsze przechodzi «dość silny front», do strażaków wpłynęło około 180 zgłoszeń. Najwięcej na południu województwa — w powiecie radomskim, a także w powiatach garwolińskim, sokołowskim i węgrowskim. W tym ostatnim zgłoszenia dotyczyły m.in. lekkich uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych.
«Nasze główne działania to wypompowywanie wody z zalanych ulic i posesji. Niektóre zgłoszenia dotyczą także połamanych gałęzi i powalonych drzew» — dodał rzecznik mazowieckiej straży pożarnej.
W powiecie radomskim w związku z burzą strażacy odebrali 60 zgłoszeń. Jak poinformował rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu Konrad Neska, wichura uszkodziła dach budynku przy ul. Grota-Roweckiego; nikomu nic się nie stało. Do dwóch pożarów doszło w dwóch miejscowościach w pow. radomskim. Od wyładowań atmosferycznych zapaliły się opuszczony dom i stodoła.
Większość zgłoszeń w powiecie radomskim dotyczyła jednak zalanych ulic, posesji i piwnic oraz złamanych konarów drzew, które spadły na drogi i uniemożliwiają przejazd. «W pierwszej kolejności strażacy wypompowują wodę z budynków mieszkalnych, a także udrożniają nieprzejezdne drogi. Na koniec zajmujemy się usuwaniem wody z terenów prywatnych posesji» — podkreślił Neska.
W piątek po południu przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem ostrzegło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które w ramach pilotażowego programu AlertRCB wysłało na telefony komórkowe osób przebywających na zagrożonym terenie specjalny komunikat SMS.
Komunikat o treści: «Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe» otrzymały osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach.

Continue reading...