Домой Polish — mix "Rzeczpospolita": Ordo Iuris pisze nową konwencję

"Rzeczpospolita": Ordo Iuris pisze nową konwencję

310
0
ПОДЕЛИТЬСЯ

«Rzeczpospolita»: Ordo Iuris pisze nową konwencję — Resort dyplomacji «z zainteresowaniem» przyjął projekt międzynarodowego dokumentu, autorstwa Ordo Iuris — podaje poniedziałkowa «Rzeczpospolita».
Resort dyplomacji «z zainteresowaniem» przyjął projekt międzynarodowego dokumentu, autorstwa Ordo Iuris — podaje poniedziałkowa «Rzeczpospolita».
Zdjęcie
Tymoteusz Zych z Ordo Iuris / Grzegorz Banaszak / Reporter
Dokument «mógłby stanowić ważny instrument prawa międzynarodowego, zapewniający ochronę praw rodziny i jej członków» — tak, według «Rzeczpospolitej», MSZ komentuje projekt międzynarodowej konwencji praw rodziny, przygotowany przez europosła Marka Jurka i Instytut Ordo Iuris.
Jak czytamy, w celu lobbowania za dokumentem, z minitrem spraw zagranicznych spotkali się europoseł Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek, Lidia Sankowska-Grabczuk z Narodowej Rady Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego i Tymoteusz Zych z Ordo Iuris. «Konwencja miałaby zastąpić konwencję antyprzemocową ratyfikowaną przez Polskę. Projekt przewiduje zwiększenie autonomii rodzin i promuje zawieranie małżeństw. Niektóre jego zapisy budzą kontrowersje, m.in. ten, w któym związki jednopłciowe są wymienione obok poligamicznych i kazirodczych. Kontrowersje budzi też instytut, który stworzył projekt konwecji. To on stał za przepisami zakazującymi aborcji, odrzuconymi przez Sejm w 2016 roku» — pisze «Rz».
«Konwencja przewiduje oparcie rodziny na trwałym i stabilnym związku małżeńskim, brak nieproporcjonalnej ingerencji państwa w funkcjonowanie rodzin oraz przeciwdziałanie przemocy, która znacznie częściej występuje w gospodarstwach domowych nieopartych na związku małżeńskim» — wyjaśnia w «Rz» dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.
Jeden z artykułów konwencji mówi przykładowo, pisze dziennik, że wychowanie dzieci w szkole odbywa się pod kierunkiem i nadzorem rodziców, inny — że każdy rodzic ma prawo przekazania dziecku swojej kultury oraz języka ojczystego»
Wsród przepisów miałaby się także znaleźć definicja płci w brzmieniu: «zespół cech biologicznych, w tym genetycznych, pozwalających na obiektywne rozróżnienie między kobietą a mężczyzną» — informuje «Rzeczpospolita».

Continue reading...