Chcemy wprowadzić jeden wspólny, prosty i gwarantujący wysoką jakość, system informatyczny dla wszystkich sądów w Polsce — zadeklarował w poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Ziobro na poniedziałkowej konferencji, podczas której zainaugurowano pilotażowy system losowania sędziów, pytany był, czy istnieje szansa na ujednolicenie systemów informatycznych w sądach. Podkreślił, że brak «kompatybilności» tych systemów to jeden z głównych problemów polskiego sądownictwa. Jak dodał, korzystanie z różnych systemów jest rozwiązaniem dużo droższym.
«Jeżeli wyborcy pozwolą i nasza praca będzie dalej intensywnie prowadzona, to chcemy docelowo doprowadzić, by był jeden wspólny system dla wszystkich sądów w Polsce — by to był system prosty, gwarantujący wysoką jakość i bezpieczeństwo, profesjonalną obsługę sędziom i poczucie jasności komunikatów dla wszystkich stron, które nawet pierwszy raz trafiają do sądu» — powiedział Ziobro.
Z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podkreślił, że obecnie w sądach funkcjonują trzy systemy informatyczne, które — jak dodał — są w rękach komercyjnych podmiotów. «My już podjęliśmy intensywne prace, właściwie analizy już się skończyły i trwa teraz przygotowywanie takiego powszechnego systemu, który te wszystkie funkcjonalności, które stopniowo proponujemy ująłby w jeden system» — podkreślił Woś.