Home Polish Polish — mix Zuzia i Antek to najpopularniejsze imiona 2016 roku

Zuzia i Antek to najpopularniejsze imiona 2016 roku

369
0
SHARE

NewsHubZ danych Ministerstwa Cyfryzacji za ubiegły rok wynika, że imię Zuzanna rodzice wybrali dla urodzonych w Polsce dziewczynek 8837 razy. Na imię Julia zdecydowano się 8637 razy, na Lenę 8367 razy. Z kolei 8303 razy rodzice zdecydowali się na Maję, a na Hannę – 7948 razy.
Wśród chłopców prowadzi Antoni, którego rodzice wybrali na patrona dla swoich synów 9183 razy. Także Jakub jest popularny, wybrano go 8942 razy. Nieco dalej jest Szymon z wynikiem 8264, a dalej są: Jan (7584) i Filip (6674).
Imię nie może ośmieszać
Imiona obce można nadawać dzieciom od marca 2015 roku. Każde dziecko może mieć według prawa maksymalnie dwa imiona. Rodzice powinni się przy wyborze imienia kierować dobrem dziecka. Imię nie może ośmieszać, nie może być także nieprzyzwoite. Nie może być także zdrobniałe. Decyzję o tym, czy imię spełnia wymagania podejmuje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, który rejestruje dziecko.
W ubiegłym roku rodzice wybierali także imienia oryginalne i nietypowe. Wśród takich rzadkich, obcych imion żeńskich znalazły się: Aida, Amina, Chelsea, Chanel, Dajana, Flora, Heidi, Irma, Kataleja, Kesja, Larissa, Mariam, Raisa, Salma, Syntia, Zara i Zlata.
Także rodzice chłopców szukali dla swoich pociech imion nietypowych. Urzędy Stany Cywilnego odnotowały m.in. takie imiona nadane chłopcom: Amir, Artem, Axel, Bagnar, Gaspar, Giovanni, Herbert, Izaak, Kaj, Kilian, Marsel, Maxym, Nico, Noe, Rajan, Ruben, Sambor, Santiago, Timo i Tristan.
Zawsze można wystąpić o zmianę
Źle wybrane imię to jeszcze nie tragedia. Można je bowiem zmienić, ale trzeba się spieszyć. I dobrze zastanowić. Zmiany nadanego i zarejestrowanego już imienia można dokonać w ciągu pół roku od wydania aktu urodzenia. Oświadczenie o zmianie składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub jego zastępcą.
Potem jest już trudniej, a sposób postępowania ustala ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1414, z późn. zm.). Trzeba złożyć wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego lub jego zastępcy i czekać na decyzję administracyjną o zmianie imienia lub nazwiska. Zdarza się, że urząd wydaje decyzję o odmowie zmiany imienia lub nazwiska.
polsatnews.pl

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 0.7