Home Polish Polish — mix Resort sprawiedliwości ws. upadłości SKOK Wołomin

Resort sprawiedliwości ws. upadłości SKOK Wołomin

264
0
SHARE

W sprawie SKOK Wołomin nie stwierdzono uchybień w pracy sędziego komisarza, a postępowanie prokuratorskie trwa – takie m.in. stwierdzenia znalazły się w stanowisku ministra sprawiedliwości, przedstawionym na środowym posiedzeniu komisji fin
Podczas posiedzenia sejmowa komisja finansów publicznych wysłuchała odpowiedzi ministra sprawiedliwości na swój dezyderat “w sprawie przyczyn i skutków przedłużającego się postępowania upadłościowego SKOK Wołomin oraz nadzoru nad przebiegiem upadłości dotyczących dużych banków i kas ze względu na ich skutki społeczne”. Komisja nie zakończyła posiedzenia, a jedynie podjęła decyzję o przerwie do czasu dokładnego zapoznania się posłów z materiałami, przedstawionymi przez resort sprawiedliwości.
Swój dezyderat komisja wystosowała podczas poprzedniego, poświęconego tej kwestii posiedzenia, pod koniec stycznia br. Poprosiła wówczas ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, by objął nadzorem działania, związane z postępowaniem upadłościowym SKOK Wołomin, ze szczególnym uwzględnieniem działalności syndyka i sędziego komisarza.
Przedstawiciele udziałowców tej upadłej kasy są bowiem oburzeni decyzją syndyka, który w ubiegłym roku, powołując się na zapisy statutu SKOK Wołomin, głoszący, że “każdy członek tej kasy ponosi odpowiedzialność w ustawowej, podwójnej wysokości wpłaconych uprzednio i posiadanych udziałów”, zdecydował się wysłać do około 7 tys. członków SKOK Wołomin wezwania do zapłaty podwójnych udziałów.
Według przedstawionych podczas styczniowego posiedzenia danych KNF, strata bilansowa SKOK Wołomin za 2014 rok (ostatni rok działalności) wynosiła 2,5 mld zł, z czego dziś do pokrycia jest ok. 2,26 mld zł.
W środę odpowiedź ministra sprawiedliwości na dezyderat przedstawiał wiceminister Łukasz Piebiak. Zwracał uwagę, że minister nie ma żadnych uprawnień, by merytorycznie kontrolować decyzję organów sądowych, a takimi są w tym przypadku sędzia komisarz oraz syndyk. Niemniej, mówił, z odpowiedzi uzyskanych przez ministra z warszawskiego sądu okręgowego wynika, że postępowaniu sędziego komisarza w tej sprawie nie stwierdzono uchybień, brak jest też podstaw do cofnięcia syndykowi uprawnień doradcy inwestycyjnego.
Z kolei, jeśli chodzi o prowadzone w tej sprawie śledztwa prokuratury, jedno zostało umorzone, bo stwierdzono brak podstaw do stwierdzenia, że doszło do naruszeń prawa. W innym, dotyczącym żądania syndyka dopłat do udziałów, nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie wszczęcia postępowania przygotowawczego i cały czas trwa analiza informacji.

Similarity rank: 2.2
Sentiment rank: 0.2