Administracja prezydenta Donalda Trumpa zamierza stworzyć federalne siły deportacyjne – informują amerykańskie media. Stworzenie takich sił było jedną z obietnic wyborczych Trumpa, który zapowiadał walkę z nielegalną imigracją.
Ministerstwo bezpieczeństwa narodowego przewiduje zatrudnienie 5 tys. nowych funkcjonariuszy służby imigracyjnej oraz znalazło dodatkowych 33 tys. miejsc do przetrzymywania nielegalnych imigrantów przed ich deportacją ze Stanów Zjednoczonych. Jako pierwszy informował o tym w czwartek dziennik “Washington Post”, powołując się na wewnętrzne memorandum tego ministerstwa. Autentyczność memorandum potwierdziła w piątek telewizja ABC w rozmowie z niewymienionym z nazwiska, wysokiej rangi przedstawicielem tego resortu.
Rzeczniczka ministerstwa Gilian Christensen odmówiła skomentowania memorandum, wskazując, że to “zaledwie wstępny szkic planu” postępowania tego resortu w celu realizacji dwóch rozporządzeń prezydenta Trumpa podpisanych jeszcze w styczniu br.
W ramach planów zaostrzenia kontroli granic i deportowania nielegalnych imigrantów ministerstwo przeprowadziło konsultacje z przedstawicielami stanowych i lokalnych wydziałów policji. Właśnie lokalne wydziały policji – zdaniem autorów memorandum – mogą odegrać pomocniczą rolę w egzekwowaniu prawa imigracyjnego, w tym w deportowaniu nielegalnych imigrantów.
Ponieważ obecnie więcej funkcjonariuszy Straży Celnej i Granicznej (Customs and Border Patrol, CBP) przechodzi na emeryturę niż jest przyjmowanych do pracy, autorzy memorandum rozważają możliwość liberalizacji kryteriów przyjmowania do tej służby. Wymienia się m.in. rezygnację z obowiązkowych obecnie sprawdzianów sprawności fizycznej i badań z użyciem wykrywacza kłamstw w przypadku niektórych kandydatów.
Jedną z poważnych przeszkód w realizacji tych – jak podkreślają amerykańskie media – nadal wstępnych planów jest olbrzymi koszt, tym bardziej że Kongres nie kwapi się z wyasygnowaniem dodatkowych funduszy na takie proponowane przez Trumpa poczynania w celu ograniczenie nielegalnej imigracji.
Przywódcy republikańskiej większości w Kongresie wstrzymali decyzję o przyznaniu 1, 5 mld dolarów na budowę wstępnego odcinka proponowanego przez Trumpa kontrowersyjnego muru na granicy z Meksykiem i dodatkowych 2, 6 mld dolarów, o które zwrócił się prezydent z przeznaczeniem na wzmocnienie kontroli granic, do czasu przyjęcia ustawy o przydziałach budżetowych na bieżący, kończący się 30 września rok budżetowy 2017.