Home Polish Polish — mix Theresa May: złe porozumienie ws. Brexitu gorsze od jego braku

Theresa May: złe porozumienie ws. Brexitu gorsze od jego braku

303
0
SHARE

Brytyjska premier Theresa May przekonywała w poniedziałek, że jest najlepszą osobą do przeprowadzenia Wielkiej Brytanii przez proces wyjścia z Unii Europejskiej. Jak powtórzyła, “złe porozumienie ws. Brexitu jest gorsze od jego braku&q
W trakcie wieczornego programu w telewizjach Sky News i Channel 4, brytyjska premier Theresa May i lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn odpowiadali – jedno po drugim, unikając tym samym bezpośredniego starcia – na pytania wybranej przez instytut badania opinii publicznej Survation publiczności odzwierciedlającej poglądy polityczne Brytyjczyków. Zmierzyli się także z uznawanym za jednego z najlepszych dziennikarzy od wywiadów politycznych, weteranem BBC Jeremym Paxmanem. Wobec odmowy wzięcia udziału w bezpośredniej debacie ze strony szefowej rządu, liderzy dwóch największych partii brali udział w programie po kolei – pierwsze 45 minut zajął Jeremy Corbyn, a drugie – Theresa May.
May była pytana m.in. o cięcia budżetowe skutkujące zmniejszeniem liczby pracowników w służbie zdrowia, edukacji i policji. Jak podkreśliła, sytuacja gospodarcza w 2010 roku wymusiła na rządzie podjęcie niepopularnych decyzji, ale zdecydowano się zabezpieczyć m.in. finansowanie służb antyterrorystycznych. May zapewniła, że po czerwcowych wyborach nowy rząd zwiększy te wydatki.
Odpowiadając na krytykę dotyczącą przedstawionej półtora tygodnia temu kontrowersyjnej propozycji zmiany finansowania opieki społecznej dla osób starszych, May powiedziała, że jej późniejsze tłumaczenia – interpretowane przez komentatorów jako wycofanie się z oryginalnych planów – były konieczne ze względu na “straszenie wyborców” ze strony opozycji.
Premier broniła jednak przedstawionych w programie wyborczym planów, według których większa liczba starszych osób będzie musiała ponosić koszty świadczeń społecznych, m.in. ze środków ze sprzedaży ich nieruchomości po śmierci. Tłumaczyła, że “za dziesięć lat będziemy mieli ponad 2 miliony więcej osób powyżej 75 roku życia”. “Jeśli system opieki zdrowotnej nie zostanie na to przygotowany, upadnie” – dodała.
Pomimo dopytywania, odmówiła jednak podania konkretnej kwoty, która miałaby zostać uznana za górny limit możliwego odliczenia na rzecz państwa.
Szefowa brytyjskiego rządu skupiała się jednak na kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, utrzymując, że jest najlepszą osobą do przeprowadzenia kraju przez proces tzw. Brexitu. “Negocjacje rozpoczną się 11 dni po wyborach i potrzebujemy silnego stanowiska i jasności co do tego, co byłoby dla nas najlepsze” – tłumaczyła.

Continue reading...