Home Polish — mix Prezydenckie projekty o KRS i SN skierowane do konsultacji

Prezydenckie projekty o KRS i SN skierowane do konsultacji

319
0
SHARE

Prezydenckie projekty o KRS i SN skierowane do konsultacji – Przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zostały skierowane we wtorek do konsultacji – wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu.
Przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym zostały skierowane we wtorek do konsultacji – wynika z informacji na stronie internetowej Sejmu.
Zdjęcie
Prezydent Andrzej Duda / Jacek Domiński / East News
Projekt o KRS skierowano do konsultacji przez: Sąd Najwyższy, KRS, Prokuratora Generalnego, Krajową Radę Radców Prawnych, Naczelną Radę Adwokacką, Radę Dialogu Społecznego i Prokuratorię Generalną RP.
Projekt o SN skierowany do konsultacji przez: PG, SN, KRRP, NRA, KRS, RDS, PGRP i Rzecznika Finansowego.
Już wcześniej oba projekty trafiły do zaopiniowania przez sejmowe Biuro Legislacyjne.
Projekty prezydenta – nowela ustawy o KRS i nowa ustawa o SN – wpłynęły do Sejmu tydzień temu. 24 lipca prezydent Duda zawetował przygotowane przez PiS oraz rząd – nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, wytykając im m.in. niekonstytucyjność części przepisów. Zapowiedział wtedy, że w dwa miesiące przedstawi własne projekty. Oba prezydenckie weta czekają na rozpatrzenie w Sejmie.
Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: zapis, by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania, utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia.
Projekt ustawy o KRS zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie – PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.
Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.
Łukasz Starzewski

Continue reading...