Home Polish — mix Elektroniczna osoba prawna. Czy robot może ponieść odpowiedzialność karną?

Elektroniczna osoba prawna. Czy robot może ponieść odpowiedzialność karną?

248
0
SHARE

Wypadek wojskowego drona lub kolizja pojazdu autonomicznego… Codzienność pokazuje, że rozważania dotyczące odpowiedzialności karnej robotów nie są przedwczesne. Kto ponosi odpowiedzialność prawną za ich działania? Robot, jego właściciel a
Możliwość szerokiej interakcji sztucznej inteligencji z ludźmi, a także prace nad robotami samodzielnie uczącymi się oraz zbierającymi dane z otoczenia i wykorzystującymi je w sposób, którego nie mógł przewidzieć ich programista stawia szereg pytań o odpowiedzialność prawną za działania i zaniechania robotów.
Wspomniane pytania pojawiają się w szczególności w związku z dronami używanymi do celów wojskowych czy pojazdami autonomicznymi, w przypadku podejmowania przez te ostatnie decyzji o rozmiarze kolizji na drodze albo o ratowaniu jednego życia ludzkiego kosztem drugiego.
Pierwszy przypadek spowodowania wypadku śmiertelnego przez pojazd autonomiczny miał miejsce w maju 2016 r., kiedy jadący na autopilocie samochód Tesla spowodował kolizję, w wyniku której zginął jadący nim właściciel samochodu. Do dziś badane są przyczyny wypadku.
Wspomniane pytania dotyczą też np. robotów, których praca polega na automatycznym generowaniu treści czy kodów źródłowych.
W doktrynie prawa rozważane są przypadki możliwości popełnienia plagiatu przez takie maszyny lub dopuszczenia się zniesławienia (szerzej na ten temat: G. Hallevy, AI v IP Criminal Liability for IP O3enses of AI Entities, G. Hallevy, AI v. IP – Criminal Liability for Intellectual Property IP O3enses of Artificial Intelligence AI Entities – November 17,2015).
W przypadku najbardziej zaawansowanych robotów coraz częściej występuje sytuacja, gdy nie można przypisać odpowiedzialności konkretnemu podmiotowi, który zaprojektował, wyprodukował bądź użytkuje daną maszynę.

Continue reading...