Home Polish Polish — mix LOT: sąd zakazał strajku. Związkowcy: wyrok na zamówienie

LOT: sąd zakazał strajku. Związkowcy: wyrok na zamówienie

587
0
SHARE

Sąd okręgowy w Warszawie ponownie zakazał przeprowadzenia strajku w PLL LOT – poinformował we wtorek rzecznik spółki Adrian Kubicki.
Sąd okręgowy w Warszawie ponownie zakazał przeprowadzenia strajku w PLL LOT – poinformował we wtorek rzecznik spółki Adrian Kubicki.
Pod koniec sierpnia nadzwyczajne walne zebranie związków zawodowych działających w PLL LOT zdecydowało o przeprowadzeniu strajku. Miałby on się odbyć przed końcem września. Na dzisiejszym briefingu rzecznik LOT Adrian Kubicki przekonywał, że strajk będzie nielegalny. Jak dodał, wniosek o zabezpieczenie powództwa został przez LOT złożony do sądu 18 września. Sąd okręgowy w Warszawie wydał stosowne zabezpieczenie w piątek 21 września, opublikowane zostało w nocy z poniedziałku na wtorek – wyjaśnił przedstawiciel spółki. Kubicki dodał, że decyzja sądu oznacza, iż związki zawodowe w LOT, które prowadzą spór z przewoźnikiem, nie będą mogły przeprowadzić strajku do czasu zakończenia postępowania ws. niekaralności przeprowadzenia takiej akcji.
Podkreślił, że dzień “pełnego” strajku kosztowałby spółkę ok. 20 mln zł. Rzecznik przekonywał, że postulowany przez związki zawodowe powrót do starych zasad wynagradzania oznaczałby niższe pensje dla pracowników. Poinformował, że w ostatnich latach przewoźnik zwiększył wynagrodzenia personelu latającego i naziemnego. O 30 proc zwiększyć się miały pensje stewardess, o 15 proc. – pilotów, a o 5,5 proc. – personelu naziemnego. Przewodniczący mazowieckich struktur OPZZ Piotr Szumlewicz powiedział, że zakazanie przez sąd przeprowadzenia strajku w PLL LOT to wyrok na zamówienie spółki. – O tym wyroku nic nie wiemy, informacja o nim do nas nie dotarła. Jeżeli sądy w środku nocy podejmują takie decyzje na korzyść spółki Skarbu Państwa, to pokazuje, jaka jest kondycja polskiej praworządności – powiedział. Dodał, że związki w LOT czują się związane decyzjami z poniedziałkowego posiedzenia rady dialogu społecznego. – Wczoraj zarząd LOT i związki dostały dobę na przedstawienie wiążących propozycji ws. sporu. Jeżeli zarząd nie przedstawi propozycji, to najprawdopodobniej pod koniec września odbędzie się akcja strajkowa – powiedział związkowiec. Związkowcy domagają się nowego regulaminu wynagradzania oraz zatrudnienia na etaty. Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku w PLL LOT przeprowadzono referendum strajkowe. Za akcją protestacyjną opowiedziało się 807 spośród 885 pracowników, którzy wzięli udział w głosowaniu. 73 osoby były przeciw, a 5 głosów było nieważnych. Łącznie w PLL LOT pracuje ponad 1,6 tys. osób. Tymczasem zdaniem władz przewoźnika, zapowiadana akcja strajkowa byłaby akcją nielegalną i sprawa trafiła do sądu.
Mimo że do strajku nie doszło, zarząd spółki domaga się od trzech związków zawodowych ponad 1,75 mln zł. Właśnie na tyle LOT wyliczył straty wynikające z “podtrzymywanej i podsycanej medialnie przez związki zawodowe groźby strajku mimo obowiązującego wówczas zabezpieczenia sądu zakazującego przeprowadzenia akcji strajkowej”. Inspekcja uznała, że przewoźnik podejmując decyzję o zwolnieniu kobiety naruszył przepisy. Polski przewoźnik obsługuje obecnie 104 połączenia, o 63 więcej niż na początku 2016 roku. We wrześniu ogłosił, że zacznie latać do Miami w USA. Będzie to czternaste połączenie dalekiego zasięgu (m.in. po Tokio czy Seulu) i szóste do Ameryki Północnej. W 2017 roku LOT przewiózł ponad 6,8 mln pasażerów, o ponad 25 proc. więcej niż w 2016 roku. W 2018 r. przewoźnik chce obsłużyć ok. 9 mln pasażerów, a w 2019 r. przekroczyć barierę 10 mln. Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).

Continue reading...