Trybunał Konstytucyjny nie powinien wychodzić poza zakres zaskarżenia zawarty we wniosku prezydenta Andrzeja Dudy – podkreślili trzej sędziowie TK w zdaniu odrębnym złożonym do wyroku pełnego składu Trybunału o niekonstytucyjności nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
TK orzekł w środę w pełnym składzie, że nowelizacja ta – dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS – jest niezgodna z konstytucją. Nowelizację skierował do TK – jeszcze przed jej podpisaniem, prezydent Duda. W ocenie TK procedurę legislacyjna naruszyły okoliczności głosowania nad nowelizacją w Senacie 7 grudnia 2017 r.
Od wyroku zdanie odrębne złożyli trzej sędziowie: prezes TK Julia Przyłębska, sędzia Zbigniew Jędrzejewski oraz sędzia Michał Warciński. Wskazali oni, że TK nie powinien wychodzić poza zakres zaskarżenia zawarty we wniosku prezydenta.
“Trybunał w sprawie tej orzekł – nie na wniosek, ale z urzędu – o zaistnieniu wady procesu legislacyjnego przebiegającego w Senacie, której skutkiem miała być niezgodność z konstytucją. (…) Trybunał nie miał kompetencji do rozstrzygnięcia tych zagadnień z urzędu” – podkreślił sędzia Warciński, przedstawiając zdanie odrębne w imieniu trójki sędziów.
Jak dodał, “TK orzeka tylko wskutek wszczęcia postępowania wnioskiem, skargą konstytucyjną lub pytaniem sądu – a nie z urzędu – i tylko w granicach wniosku”. Zaznaczył zaś, że zarówno we wniosku prezydenta nie było “zarzutu wadliwości głosowania w Senacie” oraz także na rozprawie przed TK w końcu października przedstawicielka prezydenta nie podniosła tego zarzutu.
Kwestia prawidłowości głosowania nad nowelizacją w Senacie pojawiła się podczas rozprawy przed TK w końcu października w pytaniach sędziów do stron postępowania. Chodziło o to, czy było kworum w sytuacji, gdy część senatorów – choć obecna na sali – nie zagłosowała.