Spot z Melem Gibsonem przygotowany na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości udał się Polskiej Fundacji Narodowej. Jednak internauci zauważyli, że w panoramie Warszawy brakuje Pałacu Kultury i Nauki.
Polska Fundacja Narodowa zaprosiła do klipu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Mela Gibsona • Fot. Kadr ze spotu olskiej Fundacji Narodowej Aleksandra Gersz 10 listopada 2018 S pot z Melem Gibsonem przygotowany na 100-lecie wolnej Polski udał się często krytykowanej Polskiej Fundacji Narodowej. Jednak internauci zauważyli, że w pokazanej w klipie panoramie Warszawy czegoś brakuje.
W najnowszym spocie Polskiej Fundacji Narodowej odzyskanie przez Polaków niepodległości pokazano jako powrót do ukochanego domu.
Narrator, którym jest sam Mel Gibson, przejmująco przedstawia nasz powrót na mapy Europy. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najlepszych materiałów promujących Polskę, który może realnie zachęcić obcokrajowców do sprawdzenia, o jakim kraju mowa. A na pewno jest najlepszy, jeżeli chodzi o akcję upamiętniania setnej rocznicy. W internecie i mediach posypały się pod adresem Polskiej Fundacji Narodowej pochwały. Jadnak tym czujniejszym internautom nie umknął pewien szczegół.
Z panoramy Warszawy usunięto bowiem… Pałac Kultury i Nauki. Ukazał się dzisiaj spot na 100 lat niepodległości Polski z Melem Gibsonem zrealizowany przez @Fundacja_PFN Wszystko fajnie, ale gdzie jest do cholery Pałac Kultury?! Nie ma. A po co on nam? Wstydzimy się. No to wymazali najwyższy budynek w Polsce…. pic.twitter.com/aeuGQFPQrd — Filip Katner (@KatnerFilip) 10 listopada 2018 Mowa o 28 sekundzie spotu z Gibsonem, w którym pokazywana jest polska stolica po zmroku. Mimo że Pałac Kultury powinien być widoczny z tej odległości, budynku tam wcale nie ma. To jest oszustwo… W całkiem dobrze zrobionym – na pierwszy rzut oka – spocie Polskiej Fundacji Narodowej promującym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, usunięto z panoramy Warszawy ( 28 sekunda filmu) Pałac… https://t.co/HJ2YrZX3qZ — Jacek Gallant (@jacekgallant) 10 listopada 2018 Wycięcie Pałacu już krytykują internauci. Pojawiają się jednak głosy, że powinniśmy się wstydzić tej pamiątki po komunizmie.
Pałac Kultury i Nauki został wybudowany w latach 1952-1955 jako “dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Od lat trwają dyskusje, czy budynek zburzyć, a zdania są podzielone i mają polityczny podtekst.
W sprawie zabrała już głos sama Polska Fundacja Narodowa. Przyznała ona, że Pałacu Kultury faktycznie w spocie nie ma.
“Fakt usunięcia w jednym z ujęć Pałacu Kultury i Nauki to nie efekt naszej wizji artystycznej, ale skutek praw autorskich, które chronią wizerunek samego pałacu” – napisano w oświadczeniu, które otrzymało TOK FM. To nie jedyne kontrowersje związane ze spotem. Coraz częściej pojawiają się głosy, że oskarżany o przemoc domową i antysemityzm Gibson nie jest najlepszą osobą, by promować Polskę na świecie. Mel Gibson nie tylko porzucił swoją wielodzietną rodzinę, jest damskim bokserem, wybił zęby swojej partnerce, ale jest też antysemitą. Więc nie piszcie proszę, że PFN zrobiła świetny film na #100latNiepodleglosci, bo taki facet nigdy nie powinien promować Polski na świecie! — Jacek Nizinkiewicz (@JNizinkiewicz) 10 listopada 2018