Home Polish Polish — mix Ostre dyskusje do nocy. Jest decyzja sejmowej komisji ws. projektu ustawy o...

Ostre dyskusje do nocy. Jest decyzja sejmowej komisji ws. projektu ustawy o NBP

245
0
SHARE

Ostre dyskusje do nocy. Jest decyzja sejmowej komisji ws. projektu ustawy o NBP – Sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o NBP, która ma wprowadzić jawność zarobków kadry kierowniczej w banku. Opozycja uważa, że projekt powinien być notyfikowany przez
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o NBP, która ma wprowadzić jawność zarobków kadry kierowniczej w banku. Opozycja uważa, że projekt powinien być notyfikowany przez Europejski Bank Centralny; NBP uznaje projekt ustawy za ingerencję w niezależność banku centralnego.
Zdjęcie
Od lewej: przewodniczący Andrzej Szlachta, Gabriela Masłowska, Andrzej Kosztowniak i Jan Szewczak podczas posiedzenia sejmowej komisji Finansów Publicznych/ Marcin Obara /PAP
Komisja finansów przeprowadziła we wtorek wieczorem pierwsze czytanie trzech projektów ustaw (autorstwa klubów PiS, PO-KO oraz Kukiz’15), których celem jest ujawnienie zarobków osób sprawujących funkcje kierownicze w NBP. PiS zaproponowało ponadto zmianę zasad wynagrodzenia pracowników NBP.
Podczas 5-godzinnej dyskusji posłowie ustalili, że komisja przedstawi Sejmowi wspólne sprawozdanie z trzech projektów. Wiodącym będzie projekt PiS. Do projektowanych zmian zaproponowano szereg poprawek.
Przewodniczący sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS) wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami, że przyjęte poprawki miały charakter doprecyzowujący. “Wynikały one z przemyślenia projektu, ponieważ jest on wielowątkowy. Dotyczy jawności wynagrodzeń, zasad ustalania wynagrodzeń, oświadczeń majątkowych” – powiedział.
Według jednej z poprawek zasada, że maksymalne wynagrodzenie w NBP nie może przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia całkowitego prezesa banku, nie będzie dotyczyć jednak wiceprezesów oraz członków zarządu NBP. Komisja zaproponowała też wydłużenie – do 14 dni – vacatio legis ustawy. W pierwotnym brzmieniu projektu PiS ustawa miała wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Szlachta przyznał, że projekt, nad którym debatowali posłowie, wymagał “korekt na bieżąco”. Dodał, że podczas rozpatrywania projektu i przyjmowania poprawek pojawiły się dodatkowe wątpliwości. Biuro Analiz Sejmowych wskazywało m.in. na możliwość niezgodności z konstytucją pewnych rozwiązań (dotyczyło to działania prawa wstecz i konieczności przedstawiania oświadczeń majątkowych od 1995 roku). “Prawdopodobnie jutro (w środę – PAP) zgłosimy (kolejne – PAP) poprawki, które doprecyzują projekt” – zapowiedział poseł PiS.
Polityk ocenił, że ustawa wychodzi na przeciw oczekiwaniom opinii publicznej, co do zarobków i ich wysokości w NBP, szczególnie po artykule Gazety Wyborczej. “Cel (ustawy – PAP) był jeden transparentność wynagrodzeń w NBP” – zaznaczył.
Szlachta pytany przez dziennikarzy, czy można spodziewać się wstrzymania prac nad nowym prawem ze względu na wskazywaną przez Biuro Analiz Sejmowych konieczność notyfikacji projektu i zasięgnięcia opinii w Europejskim Banku Centralnym (EBC) powiedział, że ta decyzja zależy od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Continue reading...