Home Polish Polish — mix Zrób morfologię – to badanie potrafi uratować życie

Zrób morfologię – to badanie potrafi uratować życie

228
0
SHARE

W standardowym formacie morfologii krwi znajdują się min. takie parametry jak:
• RBC – wskaźnik określający ilość czerwonych krwinek
• MCV – wskaźnik średniej objętości czerwonej krwinki
• MCH – wskaźnik średniej masy hemoglobiny w czerwonej krwince
• MCHC – wskaźnik średniego stężenia hemoglobiny

Przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię krwi. • Fot. Paweł Piotrowski / Agencja Gazeta Monika Przybysz 02 stycznia 2019 M orfologia krwi – najbardziej znane badania, a wielu zapomina o tym, że przynajmniej raz w roku powinno je wykonać. Ta swoista układanka parametrów krwi potrafi powiedzieć lekarzowi o problemach w naszym organizmie, zanim jeszcze zaczną manifestować się dokuczliwymi objawami. Wykonanie tego badania potrafi uratować życie. Warto wiedzieć co oznaczają tajemnicze literki, pod którymi ukryte są wyniki badania.
Do gabinetu lekarskiego wchodzą kolejno – nastolatka, która skarży się na problemy z koncentracją, nadmierną sennością, osłabieniem, bladość, kłopoty z cerą. Tuż za nią: starsza pani, która przyznaje, że coraz szybciej się męczy, a przy pomiarze ciśnienia tętniczego krwi wartości są niższe, z kolei tętno wzrasta. Następna pacjentka: młoda kobieta w piątym miesiącu ciąży. Ma zawroty głowy, zdarzyły się omdlenia, narzeka na osłabienie.
– Tak różne osoby, tak odmienne sytuacje, a diagnoza jedna: anemia – mówi dr Ewa Wiązania-Gacek, specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala w Czeladzi. Rzetelne badanie kontra kapsułka z reklamy
Niestety, Polacy, jeśli nie dotykają ich dolegliwości nagłe, tylko takie, z którymi sami sobie radzą
z pomocą tabletki przeciwbólowej z reklamy, nie mają nawyku wykonywania badań okresowych, w tym morfologii. Dr Ewa Wiązania-Gacek Specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala w Czeladzi Tymczasem na podstawie 8-parametrowej morfologii oraz wywiadu klinicznego lekarz ma szansę, z wysokim prawdopodobieństwem, rozpoznać chorobę, wskazać jej źródło. Aaa! Anemia!
Anemia to choroba, której źródłem jest zmniejszenie ilości hemoglobiny lub erytrocytów, a co za tym idzie mniej tlenu w krwince.
Jakie to ma konsekwencje? Bardzo poważne, bo zmniejsza się poziom utlenowania najważniejszych narządów naszego organizmu: mózgu, wątroby, jelit, serca. Pacjent szybciej się męczy, łatwiej zapada na infekcje, ma problemy z koncentracją, częste zmiany nastroju. Do tego pozbawiona blasku cera, bladość, słabe, łamliwe paznokcie – wymienia dr Wiązania-Gacek. Słabe wyniki ma nie tylko… słaba płeć
Stereotypowo anemia uważana jest za “babską sprawę”.

Continue reading...